فیلمم کن - نقد فشرده فصل اول سریال پادشاهی Kingdom

 

 

نقد فصل اول سریال پادشاهی Kingdom

king3از آن زمان (دهه سی میلادی) که کلمه‌ی برگرفته‌شده از فرهنگ هائیتی "زامبی Zombie" وارد صنعت سینما شد بیش از صدها فیلم و ده‌ها سری تلویزیونی ساخته شده است. تب آن برای من سال‌ها پیش به‌صورت جدی با دیدن فیلم زیبا و متحول کننده‌ی "شب مردگانِ زنده Night of the Living Dead" 1968 آغاز و با دیدن آثار مهیج دیگری که کم نبودند همچنان ادامه پیدا کرد. "جرج رومرو George A. Romero" کارگردان و نویسنده‌ی جوان آن سال‌ها با تغییرات کلیدی‌ای که در این اثر ایجاد کرد مردگان متحرک را در مسیر تازه‌ای هُل داد آن‌چنان‌که هنوز هم آن‌ها لق‌لق کنان در حال حرکت در همین مسیر هستند. اساساً زامبی، مرده‌ی زنده شده ایست که مغز او تنها در یک بعد فعال است، پوستش خاکستری شده، معمولاً شل‌وول و بی‌صدا هست، کند عکس‌العمل نشان می‌دهد، به‌سادگی نمی‌میرد و از گوشت و خون موجودات زنده‌ی دیگر خصوصاً انسان تغذیه می‌کند. بزاق دهانش محتوی ویروسی است که با ورود به بدن آدم سالم او را به‌زودی به یک زامبی جدید تبدیل می‌کند. سبک اصلی فیلمی که مرده‌ی متحرک در آن حضور دارد "وحشت Horror " است اما به‌مرورزمان سایر ژانرها از کمدی تا رمانتیک نیز به آن اضافه شده است. یقیناً چهره‌پردازی خوب مهم‌ترین علت موفقیت این قبیل فیلم‌ها است که اخیراً تکنیک‌های خلق جلوه‌های بصری نیز به آن افزوده شده است. با این فرض می‌پذیریم که سال‌ها هالیوود در این عرصه یکه‌تازی کرده است. اگرچه کشورهای دیگری نیز به شکل محدود دست به تولید این شکل از ژانر وحشت‌زده‌اند و برخی از آن‌ها هم بسیار خوب از کار درآمده‌اند مانند "Dead Snow" از نروژ اما تعداد آن‌ها انگشت‌شمار است. از کشورهای مشرق زمین ژاپن، چین، تایوان و هنگ‌کنگ نیز بخت خود را آزموده اند اما موفقیت چندانی حاصل نشده است. بااین‌حال در سال 2016 تریلر اکشن "قطاری به بوسان Train to Busan" از کره‌ی جنوبی با استانداردهای قابل‌قبول و کیفیت نسبتا خوبی (البته بدون هرگونه ایده‌ی جدیدی) روانه‌ی پرده‌ی سینماها شد. به‌طورکلی سینمای کره جنوبی تاکنون در حال پیروی کردن و در حالت خوش‌بینانه‌تری الهام گرفتن از سینمای غرب و ژاپن بوده است. اخیراً با افزایش سطح رفاه، صنعتی شدن و دست‌یابی به تکنولوژی‌های روز بارقه‌هایی از ایده پردازی در سینما و آثار تلویزیونی این کشور دیده می‌شود. جدیدترین آن را می‌توان در محصول مشترک نت فلیکس و کره‌ی جنوبی،یک سریال تاریخی-ترسناک شش‌قسمتی به نام "پادشاهی Kingdom" با محوریت حمله‌ی زامبی‌ها مشاهده نمود. درهم آمیختن تاریخ، شکوه پادشاهی، زندگی پر زرق‌وبرق درباریان، سیه‌روزی و فلاکت رعایا با شیوع طاعون وار ویروس زامبی شدن، اثری را خلق می‌کند که ارزش دیدن در میان انبوهی از فیلم و سریال‌های اسلشر و ترسناک را پیدا کرده است. با کم‌فروغ و تکراری شدن سریال طولانی "مردگان متحرک The Walking Dead" تصور می‌شود بعد از فیلم "جنگ جهانی زد World War Z" سریال "پادشاهی" یکی از بهترین‌های این سال‌ها باشد.

 

king5پادشاه "سلسله‌ی چوسان Joseon dynasty" در سرزمین کره بر اثر یک بیماری عجیب به یک موجود زامبی تبدیل شده و مشاور اعظم وی که پدر زنش نیز است و سودای قدرت و حاکم کردن طایفه‌ی خود را در سر می‌پروراند، موضوع را از همه حتی پسر پادشاه که ولیعهد فعلی به‌حساب می‌آید پنهان کرده است. این مشاور بدطینت، بیماری پادشاه را فرصت خوبی می‌داند که با خائن خواندن ولیعهد او را از سر راه برداشته و فرزند نبوده‌ی دخترش را شاه بعدی اعلان کند. بیماری پادشاه به‌طور اتفاقی به بیرون سرایت کرده و مردم برخی مناطق را زامبی می‌کند. ولیعهد که به اوضاع مشکوک شده از قصر خارج شده و وارد جدال با زامبی‌ها و نجات مردم تحت ستم حکومت پدرش می‌شود. پس از تجربه‌ی موفق "قطاری به بوسان" ، کارگردان دیگری از کره‌ی جنوبی، "کیم سئونگ هان Kim Seong-hun" با سناریویی از "کیم اون هی Kim Eun-hee" و اقتباسی از داستان "سرزمین خدایان" با تکیه بر علاقه‌ی این روزها شدید شده‌ی کره‌ای‌ها به تاریخ خود و همچنین مضامین دلهره‌آوری که از سوی غرب می‌آید بخت خود را در این ژانر می‌آزماید. با رعایت اصول ثابت کمپانی نت فلیکس (لحاظ سلیقه‌ی جهان‌شمول) و محبوبیت زامبی‌های آدم‌خوار و همچنین واردکردن بداعتی چند، تلاش نه‌ساله‌اش در فرمت 4K به ثمر می‌نشیند و بااینکه سریال به زبان کره‌ای است اما اثرش طرفداران بسیار خارج از کشورش پیدا می‌کند. او از سال 2011 مشغول کار بر روی این پروژه بوده و طبق گفته‌ی خودش می‌خواسته داستانی درباره بازتاب ترس دوران مدرن از دریچه‌ی تاریخ با راویانی از سلسله‌ی تاریخی چوسان را بیان کند. با تبعیت سختگیرانه از دقیق‌ترین فرمول‌های جواب پس داده‌ی آثار مبتنی بر زامبی و افزودن لطایفی به آن، تاریخ و آداب‌ورسوم کره‌ی قدیم را محمل داستان کرده و نسیم تازه‌ای را به دنیای گرد گرفته‌ی مردگان متحرک وارد می‌کند. او همچنین عقیده دارد که از نوعی زیبایی ظالمانه بهره گرفته تا تباهی و فساد را در سیستم‌های پادشاهی که از هر نوع زامبی‌ای که تاکنون توسط فیلم‌سازها خلق شده خطرناک‌تر است را نشان دهد. طراحی و چهره‌پردازی خوب، تنوع در انتخاب لوکیشن ها از سرتاسر کشور کره و گزینش بازیگران حرفه‌ای و باتجربه‌ی کره‌ای از دیگر خصوصیات این سریال خوش‌ساخت است. خوشبختانه سناریست چندان به عشق اعتقاد ندارد و اثر به‌سوی ماجراهای عشقی آن‌هم از نوع کره ایش کشیده نمی‌شود. اما بهترین نکته‌ای که درباره‌ی این سریال مطرح است تعلیق حاکم براثر است که کارگردان کاملاً کنترل شتاب تدریجی آن را در دست دارد. کارگردان از هیجانی که برای دیدن زامبی‌های گرسنه هیچ‌گاه فروکش نمی‌کند آگاه است و از آن برای ساخت یک سریال غیرمنتظره (خصوصاً برای ما ایرانی‌ها که تجربه‌ی چندساله در دیدن سریال‌های خانوادگی خسته‌کننده‌ی کره‌ای داریم) به‌درستی استفاده می‌کند. همینطور گره خوردن زامبی ها در یکدیگر وقتی که در خواب روزانه بودند صحنه های تازه و خوشایندی را ایجاد کرده بود که به تفاوت ملموس آن با آثار پیشین کمک کرده بود. سریال نیمه‌کاره به انتهای فصل اول خود می‌رسد اما تماشاچیان طرفداران زامبی غمگین و عصبی نمی‌شوند چراکه احساس می‌کنند یک کار باکیفیت تلویزیونی را دیده و شاید در ادامه هم خواهند دید.

 

 

king8

 

 

 

احمد رضا  از خارج از ایران               07/12/1397                           

 

بنظر بنده، کمی هم بد نیست که از نظر اسلامی هم نظر بدید.
و خود اسلام هم در واقع خود همه چیز هست .
شاید از نظر فیلم سازی کمی حرفه ای باشد از نظر شما ولی اینکه چه تاثیری روی مخاطب میگذارد هم مهم هست.
یه جمله از اقای رائفی پور هست که میگه " هستند کسانی که عذاب میکشند در اخرت فقط برای اینکه یکی دیگه گناه کرده "، امیدوارم کسی از ایرانی ها اینطور نباشند.
در پناه حضرت حق باشید.

فیلمم کن: احمد رضای عزیز ما دقیقا متوجه نشدیم منظور شما توجه کردن به نظریه های مذهبی درباره ی این سریال است یا به صورت کلی مطرح فرموده اید. بهرحال وارد کردن مسائل اعتقادی و ایدئولوژیک خصوصا در فضای فعلی، ما را از مقصودمان دور خواهد ساخت و خوانندگان، ما را به استفاده ی غیر ضروری از ابزار های دیگر در جهت نقد یک اثر سینمایی یا تلویزیونی متهم خواهند ساخت. فقط درصورتی که یک اثر مستقیما به مذهب بپردازد ما هم طبیعتا مجبور خواهیم بود که این کار را انجام دهیم.

اما خدمتتان عرض شود ضرب المثلی درستی در فارسی هست که "هر کس را در گور خود می خوابانند". مطمئن باشید اگر در آخرت دار مکافاتی برپا شود شما و ما را فقط با افکار و اعمالی که به آنها اعتقاد داشته و یا انجام داده ایم داوری و مجازات خواهد نمود و غیر از این هیچ چیز دیگری نخواهد بود.

 فرانک  از تهران               08/12/1397                           

 

فصل اول این سریال با توجه به هزینه های هنگفتی که داشته به خوبی داستان رو روایت نکرد و بیشتر شبیه یک مقدمه کوتاه بود نه یک فصل که آغاز، اوج و پایان باید داشته باشه. سریال نقطه اوجی نداشت ، بیشتر با صحنه های خشن 6 قسمت سریال رو کشوندن و آخر قسمت 6 واقعا بدون هیچ پایانی سریال تمام می شه. حالا با توجه به این که خیلی طول کشیده تا همین 6 قسمت رو بسازن ، معلوم نیس چقدر باید منتظر فصل دوم باشیم .

درسته سریال چند فصل داره و باید بیننده رو مشتاق نگه دارند، اما نه یک دفعه قیچی برداند فیلم رو ببرن که مثلا فصل تمام شده !!!

فیلمم کن: فرانک جان ضمن سپاس، ما فکر می کنیم که روایت داستان با شیب ملایمی از تعلیق (تعلیق به واسطه ی سریال و طولانی بودن باید تدریجی باشد) و البته با توجه به تمام عوامل تاثیر گذار در خوش ساخت شدن یک اثر تصویری با ایراد های کمی منتشر شده است. بله خیلی از بیننده ها از اینکه در یک فصل به نتیجه ی مشخصی نرسند ناراضی می شوند اما سیاست های رایج شده در این اواخر و با عنایت به بازار داغ سریال های تلویزیونی عوامل سازنده را به تبعیت از این فرمول های نه چندان اخلاقی وا می دارد. فصل دوم بزودی از راه خواهد رسید و باید دید در ادامه می تواند اکثر دوستداران زامبی را خوشحال کند یا خیر.  

امیر  از گچساران               28/07/1398                           

 

فصل دوم كي مياد؟

فیلمم کن: اوایل سال 2020

 علی  از تبریز               25/12/1398                           

 

بهترین و جذاب ترین سریالی بود که توی عمرم دیدم هم از لحاظ صحنه های اکشن و ترسناکی داشت و هم از نظر موضوع داستانش ولی ای کاش ادامشو درس کنن چون خدایی ذهن ادم درگیرش میشه الان فصل دومشو تموم کردم ولی اخری نداشت ن بیماری کامل از بین رفته ن چیزی اون پسر بچم ناقل بیماری بود ای کاش فصل سومش هم درس بشه

پوریا  از تاکستان               02/01/1399                           

 

فصل سوم کی میاد؟

 

فیلمم کن: متاسفانه نمیدونیم.

 

 

 

نوشتن دیدگاه

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Purple Cyan Golden Green Yellow

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction