فیلمم کن - نقد فشرده فیلم سینمایی ونوم Venom

 

 

نقد فیلم سینمایی ونوم Venom


ven6رونمایی تازه از راه رسیده‌ترین ابرقهرمان دنیای خیالی سینما، "ونوم" و کسی که در جلدش فرو رفته (و یا برعکس)، " تام هاردی Tom Hardy" چندان باشکوه و تأثیرگذار نبود. فیلم آشکارا از هر فیلم‌نامه‌ای چندخطی را به امانت‌گرفته بود تا با سرهم‌بندی کردن آن‌ها در ترافیک شدید این روزهای محله‌ی ابرقهرمان‌ها، یکی از شخصیت‌های فرعی فیلم مرد عنکبوتی را سوار بر موتورسیکلت کرده تا در یک ماجراجویی نه‌چندان مهیج به همه بازمعرفی کند. کلمبیا پیکچرز، سونی و مارول طی یکسری بده بستان، دست در توبره ی بی‌سروته ابرقهرمان‌ها می‌برند تا یک سوپر پهلوان تازه‌نفس را از آن بیرون بکشند. برای اینکه از کوتاه‌ترین مسیر به ایستگاه موفقیت برسند یک هنرپیشه‌ی محبوب را خام کرده و برای دادن قدرتی فرا بشری، یک انگلِ از فضا رسیده را در درونش جاسازی می‌کنند. این آکتور محبوب که به لطف استایل خاصش در تکان دادن دلربایانه‌ی چشم و ابرو و آرامشی جذاب در سنگینی حرکاتش طرفداران زیادی پیداکرده نیز با قبول این رُل خواسته در یک معامله‌ی بُرد بُرد برای روز مبادا یک نقش اختصاصی در دنیای بی‌حساب کتاب سینما برای خود کنار گذاشته باشد.

 

ven5فیلم ازآنجا شروع می‌شود که مدیر جوان و جاه‌طلب یک شرکت زیست مهندسی عظیم قصد دارد با ترکیب کردن انسان و موجود ناشناخته‌ای که از فضا شکار کرده یک کامپوزیت زنده و نیرومند بسازد تا از این طریق ضعف‌های انسان را درمان کند. همه‌چیز خوب پیش نمی‌رود و سفینه درجایی دور در مالزی سقوط می‌کند. یکی از 3 جانور فضایی، از محفظه‌ی خود خارج شده و از طریق بدن یکی از فضانوردان گریخته و در کالبد انسان‌های مختلف از دسترس دانشمندان شرکت دور می‌شود که دست‌آخر بدن رئیس شرکت را به تسخیر خود درمی‌آورد. از طرف دیگر یک گزارشگر بی‌رحم و البته حساس به مسائل اجتماعی به نام "ادی بروک Eddie Brock" شغلش را برای افشا کردن اعمال خبیثانه ی این رئیس شرکت از دست داده و به کمک یکی از دانشمندان نادم آن به درون تشکیلات شرکت نفوذ و با این موجود فضایی ناخواسته تماس پیدا می‌کند. مطابق معمول، قهرمان داستان دارای نامزدی است که او را در گیرودار همین ماجراها ابتدا از دست می‌دهد اما دوباره یکدیگر را درمی‌یابند. حال "ادی" به کمک هیولایی که در درونش جا گرفته و تا حدودی موفق به کنترل و رام کردنش شده به جنگ این ابر شرکت شیطانی و فعالیت‌های غیرانسانی‌اش می‌رود.

 

ven4در میان سِیلی از ابرقهرمان‌ها که این روزها سینماهای جهان را درمی نوردد، این اولین بار است که یک همزیستی متقابل میان یک انسان کاملاً عادی و یک توده‌ی زنده‌ی غیرعادی بر پرده‌ی سینماها دیده می‌شود. میزبان بشری از قدرتی که این جِرم لزج منعطف به او عطا کرده منتفع شده و این غریبه‌ی فضایی از کالبد میزبان برای هویت پیدا کردن و از ذهنش برای بد یا خوب بودن سود می‌جوید. ظرافت یا نقص کار در این است که این موجود می‌تواند در بدن هر انسانی حلول پیدا کند و بر اساس عقاید میزبان از او اعمال نیک یا شرورانه سر بزند. از همین رو است که هم شخصیت مثبت و هم چهره‌ی خبیث فیلم از یک جنس هستند و بیننده در توجیه خودش سردرگم شده و جدال این دو که دارای قدرت‌های مشابه و نظیر همدیگرند جذاب به نظر نمی‌رسد. تام هاردی با نقش‌هایی که از او دیده‌ایم تابه‌حال در شکل یک ابرقهرمان واقعی-انسانی ظاهر شده است و دوست دارانش او را در نقش یک انسان معمولی و ضعیف که به لطف یک عامل خارجی این‌چنین شده نمی‌پسندند خصوصاً که از بازی همیشگی‌اش فاصله گرفته و زبان بدن او با چاشنی اندکی کمدی و چُلمن مانند همراه شده است. به علت جلوه‌های ویژه کهنه شده و دیالوگ‌های پیش‌پاافتاده، هاردی با شمایل نیکویش و ونوم با این چهره‌ی دوست‌نداشتنی‌اش به‌خوبی درهم دیگر حل نشده و بیننده زیاد درگیر نمی‌شود به شکلی که تماشاچی هنگام دیدن این فیلم می‌تواند هم‌زمان چند کار دیگر هم انجام دهند. به‌هرحال ونوم اگرچه فیلم خوب و کاملی نبود اما بالاخره یک پاروی محشری بود برای جمع کردن پول توی جیب عاشقان تام هاردی و صدالبته ابرقهرمان های دنیای سینما.

 

 

ven2

 

 

 

محمد  از مشهد               12/10/1397                           

 

من با ونوم نیمه وحشی پایین شهری کم سواد
بیشتر از بتمن عصا قورت داده با کلاس ارتباط برقرار کردم

 

فیلمم کن: چندان بیراه نیست.

فاطمه  از همدان               28/10/1397                           

 

بنظر من از خیلی از قهرمانای مارول باحال تر بود
اینم درست نیست ک بگیم پول پارو کرد خب مردم خوششون اومده که نگاه کردن

فیلمم کن: ضمن سپاس، فروش فیلم از حد انتظار بالاتر بود و با توجه به اینکه همگان متفق القول آن را فیلمی ضعیف ارزیابی کردند پس اصطلاح "پول پارو کردن" برایش مناسب بود. اگر در قسمت های بعددی مشکلات فیلم رفع نشود از این فروش ها خبری نخواهد بود و مردم نیز از خوششان آمدن منصرف خواهند شد.

 هانیه  از تهران               19/05/1398                           

 

کمپانی مارول برای ساخت این فیلم کم گذاشته در صورتیکه با برنامه ریزی مناسب میتونست یه ونوم محشر درست کنه البته به نظر من تنها نقطه قوت فیلم بازی تام هاردی بود که باعث میشد ثانیه به ثانیه میخکوب فیلم بشی مخصوصا سکانسی که تازه ونوم وارد بدنش شده بود و رفت رستوران

 یکی  از اردبیل               06/12/1398                           

 

میدونیم همه حرفاتون هم درست و هم اشتباهه من که حال کردم.کل فیلم بیش از دو سه تا صحنه اکشن نداشت که اون هم خیلی قشنگ نبود اما جذابیتی که در ظاهر ونوم وجود داشت اون زیبایی که پشت اون وحشی بودنش هست دیده می شد من میگم اگه فیلم به این صورت ساخته نمیشد و به قول شما مضحک نبود و جدی ساخته می شد افتضاح در می اومد شاید ونوم همیشه نباید شبیه کمیک باشد

 

 

نوشتن دیدگاه

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Purple Cyan Golden Green Yellow

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction