نقد فشرده فیلم کلبه The Shack

 

 

نقد فیلم کلبه The Shack

به‌جرئت می‌توان گفت یکی از بدترین اقتباس‌های سینمایی از یک داستان پرفروش را شاهد هستیم و تمام تقصیرها را می‌توان مستقیماً متوجه کارگردان 47 ساله‌ی انگلیسی آن "استوارت هزالدین" Stuart Hazeldine دانست. بر من پوشیده است که چرا رمان هایی که هسته ی اصلی آن گم شدن یک دختربچه و قتل اوست چرا همیشه در آمریکای شمالی اینقدر می فروشد. یادم هست که چندین سال پیش داستان مشابهی با نام "استخوان های دوست داشتنی" The Lovely Bones نیز به فروش بالایی دست پیدا کرده بود و دیری نپایید یک فیلم سینمایی نیز از روی آن ساخته شد که البته از فیلمی که اکنون درباره آن صحبت می کنیم بسیار استوارتر می باشد. هزالدین کارگردان، بدور از تفکر خلاق فیلم خود را ساخته و به‌شدت کسل‌کننده ازکاردرآمده است. حتی ما را به شک می‌اندازد که به‌گونه‌ای می‌خواسته خادمان کلیسا را بیشتر خشنود کند تا بیننده‌ها را سرگرم. او فقط به این نکته توجه کرده است که ماجراهایی با این قبیل موضوعات باید در فضایی آرام اتفاق بیفتد و فروتنی و وقار از سر و روی هنرپیشه‌های فیلم ببارد. این در حالی است که آرامشی که او به اثر تزریق کرده آن‌چنان مصنوعی و غیرطبیعی است که به بزرگ‌ترین مشکل فیلم مبدل می‌شود. اگرچه می‌دانیم که برگردان کردن این داستان‌ها به تصویر چندان کار راحتی نیست اما او و سناریونویسان و سایر عواملش آن‌چنان از قوانین عادی ساخت این‌گونه آثار فاصله گرفته‌اند تا جاییکه خیلی بیننده‌ها چرت زدن را به دیدن آن ترجیح می‌دهند. قاطی کردن موضوع خانواده با اعتقادات قلبی و مذهبی به شکلی است که توهم سوءاستفاده از احساسات را پیش می‌کشد و برخی را سریعا سرخورده می‌کند. اگرچه می دانیم بسیاری از قوانین حاکم خانوادگی از منش و اعتقادات مذهبی والدین خصوصا پدر خانواده سرچشمه می گیرد که در برخی مواقع به فاجعه ختم می شود اما مرتبط ساختن این دو در شکل یک امتیاز تا حد یک معجزه و یا نظایر آن ریاکارانه و غیر مسئولانه به نظر می رسد. زیرا ما نمی دانیم پدر این خانواده که پدر خود را با دستانش کشته بیشتر به کلیسا و تعالیم آن دلبسته است و یا قاتلی که ما آن را نمی بینیم و دخترش را کشته است و اینجاست که نقش مذهب و نهاد های تبلیغاتی وابسته به آن و واقعیت های موجود دچار هرج و مرجی می شود که داستان نویس اگر بخواهد آن را به هر سمتی ببرد باز هم می توان ایراد های فراوانی به آن وارد کرد. کارگردان در این یک مورد بدون تقصیر است اما می توانست با اعمال نظر بر روی دست پخت فیلم نامه نویسانش، نتیجه را از این سردرگمی یا ریاکاری نجات دهد.


shack5فیلم ماجرای پدری است که دوران خردسالی وحشتناکی را سپری کرده و پس از سال ها دختر خردسال خود را در جریان یک کودک ربایی از دست می‌دهد و مدت ها نمی‌تواند با این موضوع کنار بیاید تا جاییکه لحظات زندگی‌اش با رنج و غم می‌گذرد تا اینکه بدون مقدمه نامه‌ای دریافت می‌کند تا به کلبه‌ای در جنگل، همان‌جا که دخترش به قتل رسیده برود. او در راه تصادف کرده و به کما می‌رود اما در رؤیا و فضایی روحانی گونه موفق می‌شود که بالاخره جنازه دخترش را پیدا کرده و آن را به خاک بسپارد. پس از به هوش آمدن از غم این فراق رهایی یافته و دوباره به کانون خانواده بازمی گردد. هدایت بازیگرها که چندتایی از آن‌ها نیز حرفه‌ای هستند ایرادهای اساسی دارد و صحنه آرایی ها و نوع فیلم‌برداری و رنگ فضا خصوصاً در قسمت‌های اصلی داستان یعنی جاییکه که پدر خانواده به دعوت ناشناسی عازم کلبه‌ای می‌شود که دخترش در آن به قتل رسیده اساساً اشتباه است. شاید او می‌خواسته ساخته‌اش با سایر فیلم‌های مشابه متفاوت به نظر برسد اما استعدادش در خلق فضایی جدید که قرار است ملکوتی بوده و بار معنوی زیادی را بر دوش بیننده بگذارد، درست عمل نکرده است. اصولاً دیالوگ‌های سنگین معنوی درخور، ردوبدل نمی‌شود تا تماشاگر را آماده سیر و سلوک در بارگاهی کند که حکمت‌های الهی در آن شناور است و شاید معنوی‌ترین فضای آشنا برای بیننده همان کلیسا است و دعاهای معمول درون آن که از آن هم آبی گرم نمی‌شود. شخصیت‌پردازی مردی که در کودکی پدر خود را کشته و اکنون به شکلی دل‌خراش دختر خاص و دلبندش را ازدست‌داده و در کشمکشی سرد میان بچه ی ناسپاس بودن و پدر مقصر بودن افسرده وار دست‌وپا می‌زند به‌درستی صورت نگرفته و حرکات و گفته‌های میان پدر و دختر در حد فیلم‌های نه‌چندان جدی کودک و نوجوان باقی می‌ماند. این باعث می‌شود تا بیننده، پدر خانواده را برای راه‌یابی به این فضای معنوی شایسته نداند و به این صحنه‌ها که البته از نظر فیزیکی کم‌اشتباه نیز نبودند به شکلی جدی خیره نشود. با توجه به آنچه گفته شد این اثر 20 میلیون دلاری آن‌قدر بی‌حس و حال بوده که حتی معتقدین مذهبی را هم تکانی نمی‌دهد تا چه رسد به کم خدایان ندانم گرا را. 

 

shack4

 

 

 

غزل از دماوند               12/09/1396                           

 

عالی بود

 یاسر از تهران               22/09/1396                           

 

خیلی نقد غیر منصفانه ای بود

 

فیلمم کن: حقایق را گفتیم یاسر جان.

آرش از آمستردام               23/09/1396                           

 

راستش با نقد شما الان من باید بگم که : والا چی بگم !!

دوست من نمیخوام بگم غیر منصفانه بود چون این فیلم بخصوص کلا" برای کسانی بهتر قابل درک و پذیرش هست که ایمان به مسبح دارن.میپذیرم که اگر من ایمان نداشتم به مسبح چیزی بهتر و مناسبتر از این نقد شما نمیتونستم بیارم، ولی خیلی عجیب این فیلم و دیالوگهاش تاثیر داشته بر خیلی از ایرانیهای مسیحی که که دیدم و حرف زدن در موردش. اصلا" قصد جسارت به آگاهی سینمایی شما نداشتم ولی این فیلم فقط و فقط برای فضای دیگریست و نه حرفه ای.

فیلمم کن: آرش جان ممنون که از زاویه ی دیگری به این فیلم و نقد نگاه کردی. اما اگر توجه کرده باشی ما به محتوای فیلم که چه چیزی را قصد دارد حکایت کند کاری نداشتیم. منظور ما این بود که این محتوا با ظاهری که به نمایش گذاشته بود همخوانی نداشت. من مسیحی نیستم اما فیلم های بسیاری را درباره او، معتقدانش و معجزات آنها دیده ام که از آن فیلم لذت برده ام و شاید تحسینش هم کرده ام نه به خاطر محتوای آن بلکه به دلیل رعایت اصول فیلم سازی مانند "آهنگ برنادت". فیلم حاضر خصوصا در بخش هایی که مرد به رویا می رود اصلا قادر نیست فضایی جدی و روحانی خلق کند تا تاثیر گذار شود حال چه کارگردان بخواهد یک مسیحی به شدت معتقد باشد یا ادای آن را دربیاورد. دیالوگ ها مهم هستند اما برای خوب و سرگرم بودن یک اثر سینمایی کافی نیستند و بایستی با سایر اجزای فیلم هماهنگ باشند. در ضمن اینکه من نتوانستم دیالوگ های پرمغز و سنگینی در این فیلم بیابم و فکر نمی کنم این به اعتقادات من بستگی داشته باشد.

هانا از تهران               28/10/1396                           

 

واقعا فیلم زیبا و پر مفهومی بود آرامش خاصی به آدم میده...انتقاد شما یکم غیر منصفانه بود

 منصور از تهران               01/11/1396                           

 

با سلام

من این فیلم رو نه یک بار بلکه دو بار دیدم. از نظر من واقعا خوب بود. پیام فیلم واقعا عالی بود. شاید از نظر خیلی ها که به دنبال فیلم هایی با مضموم اکشن و یا صحنه های خیالی هستند زیاد جالب به نظر نرسد ولی از نظر من واقعی بودن خیلی بهتر از انیمیشن هست. پیام فیلم واقعا روشن بود. از نظر من این فیلم بیشتر سعی در نمایش دادن جنبه های خوب انسانی بود تا حالت تجاری.
امیدوارم باز هم از این قبیل فیلم ها ساخته شود و کمک کند تا انسانهای بهتری شویم.

با تشکر

فیلمم کن: منصور جان ما هم از پیام شما تشکر می کنیم. اما پیام یک فیلم بخشی است که حتی ممکن است در اولویت قرار نگیرد. چراکه این امکان وجود دارد که هر کسی بنا بر مقتضیات، محتوای معنوی فیلم را به گونه ای تعبیر و برداشت نماید. اگر به پیام فیلم اهمیت بیش از حد لزوم داده شود پس خواندن کتاب کفایت خواهد کرد. فیلم هنر کار با تصویر است.

 بانو از تهران               02/11/1396                           

 

کاملا با نقدتون موافقم

فرهاد از تهران               14/11/1396 

                         

با سلام
دوستانی که نقاد حرفه ای هستند میدونن که هیچ محصولی قرار نیست رضایت همگان رو جلب کنه بلکه فقط روی بخشی از مخاطبات تاثیر میگذاره تازه اونم بستگی به مود مخاطب در ایام تماشای فیلم داره ممکنه یکی الان اینو اصلا نپسنده اما چندسال یا چند وقت بعد نظرش کاملا عوض بشه.
بهمین دلیل نمیشه خیلی روی نقدی که می نویسید و کاملا هم محترم هست اینقدر اصرار و تعصب داشته باشید. بنظر من هستند کسانی که حاضر نیستند چند دقیقه از این فیلم رو ببینند و در مقابل افرادی هم هستند که چندین بار اونو خواهند دید و به دیگران هم توصیه خواهند کرد. من خودم روانشناسم و قصد دارم با خانواده یکبار دیگه این فیلم رو ببینم و به همه دانشجویانم توصیه کردم اون رو ببینند چون معتقدم تاثیر اون روی بحث مهم قضاوت نکردن دیگران از صدها ساعت خوندن کتاب و نشستن پای سخنرانی و یا دیدن سریال های طولانی داخلی بسیار بیشتره
یاعلی...

 

فیلمم کن: فرهاد جان در مورد تغییر ذایقه آدمی به مقتضی زمان و حتی مکان با شما کاملا موافقیم هرچند که شما می دانید که آدم ها کمتر تغییر می کنند و اگر تغییری می بینید درواقع حقایقی است که در مورد آنها در طول زمان آشکار می شود. اما اگر شما به دلایل داشتن یک وابستگی شخصی مانند تخصص و یا شغل به محتوای یک فیلم سینمایی علاقه مند شده اید، دلیلی بر آن نیست که دیگران این اثر را مطابق بر استاندارد های مورد قبول در حرفه ی فیلمسازی بدانند. ما به موضوع فیلم هیچ ایرادی وارد نمی آوریم بلکه جان دادن به این سناریو از طریق تصویری را چندان درخشان نمی بینیم. محتملا شما دوست دارید که توجه دانشجویان را به موضوعات خاص روانشناسی معطوف کنید اما قرار نیست که ما اینچنین کنیم. ما به شدت به فضای روحانی و الهی ایجاد شده در فیلم اعتراض داریم و آن را مبتدی وارانه می پنداریم. کارگردان از پس بهم خوب متصل کردن بخش واقعی مانند و قسمت تخیلی داستان برنیامده است و از این رو تاثیرگذاری عمیقی را شاهد نیستیم. 

 

امیر از تهران               17/11/1396 

                         

این فیلم بسیار فیلمی پر محتوا و مفهومی و جالب بود . این فیلم برای کسانی که در عرفان سروکار دارن عالیه چون دین و مذهب و خدا و ... را توضیح داده بود
یاعلی...

 محمود از تهران               18/11/1396 

                         

در ابتدا از نقدتون تشکر میکنم و اینکه سعی کردین بر اساس دانسته ها و تجربیات خودتون در زمینه سینما و مباحث دیگه های نظیر مذهب و خانوده و...این فیلم رو مورد بررسی قرار دادین..اما دوست عزیز روی نقد شما نقد دارم و اونم اینه که به نظرم شما از نظر درک مفاهیمی چون خانواده،عشق ،خداشناسی و عرفان و سایر مفهومات انتزاعی و معنوی نباز به مطالعه و تجربه بیشتری دارین..نقد شما همانطوور که سایر دوستان اشاره کردن کمی غیر منصفانه یا خیلی غیر منصفانه هست. یکی از دلایل مهم این امر عدم توانایی شما در برقراری و درک خیلی از نکات و اشارات فیلم از طریق دیالوگها به مباحث خیلی مهم انسان شناسی و خداشناسی هست که هر کدام می توانند توسط اساتید علم و فلسفه و الهیات به طور بسیار دقیق توضیح داده شوند.با توجه به همین نکات لطیف و زیبایی که از طریق مکالمات یه انسانی که تحت آزمایش خیلی سختی قرار گرفته با خدای خودش یک حس همذات پنداری خوبی ایجاد میشه چرا که برای خیلی از ما انسان ها شرایط دردناک و سخت و تجربه های مشابه داستان فیلم پیش آمده و لذا نه تنها فیلم کسالت بار نبود بلکه تا لحظه آخر توجه بیننده را به خودش جلب میکنه .البته به قول یکی از دوستان شاید بعضی ها با توجه به شرایط و تجربیاتشون اصلا نتونند ارتباط برقرار کنند که فکر کنم شما یکی از اونها هستین یه هر حال این موارد رو احساس کردم که باید بگم.. برای شما آرزوی موفقیت میکنم..

 

فیلمم کن: ما هم متقابلا از شما تشکر می کنیم. پیام های دوستان خصوصا اگرچالشی بوده و با توضیح همراه باشه نوشته ها را خواندنی تر و مراجعه کنندگان را حساس تر می کند. همان چیزی که مطلوب ما نیز هست چرا که بهرحال خوانندگان ما حداقل نوشته ها را قابل خواندن و نظردهی دانسته اند. اما همانگونه که شما بهتر می دانید انبوهی فیلم در ژانر ها با موضوعات مختلف ساخته می شود و کسی که علاقه به نوشتن (نقد کردن) درباره ی آنها دارد نمی تواند متخصص همه ی این موضوعات بوده و یا اینکه برای سنجش فیلم ها دست به مطالعه ی عمیق درباره ی آنچه آنها مطرح می کند بزند. ما که نمی توانیم برای درک هر فیلمی کلی متخصص انسان شناسی و خداشناسی و غیره همراه خودمان به سینما ببریم و یا اینکه پس از دیدن هر فیلمی در جلسات بحث تخصصی حضور پیدا کنیم. این که یک فیلم بخواهد در مورد یک موضوع روحانی و یا خدایی صحبت کند دلیلی بر خوب بودن آن نیست درست مانند اینکه کسی یک نقاشی در مورد اینگونه مسائل بکشد اما هنر نقاشی کردنش چندان تعریفی نداشته باشد. شما متوجه منظور این نقاش به خوبی می شوید اما نمی توانید او را یک نقاش زبردست و اثرش را یک شاهکار معرفی کنید. ما فیلم ها را بنا بر تعریف یک فیلم سینمایی ارزیابی می کنیم در غیر اینصورت نیازی به دیدن فیلم نمی بود و مطالعه ی کتاب آن به مراتب تاثیرگذار تر جلوه می کرد.  

 

ماریا از شیراز               27/11/1396 

                         

به نظر من فیلم فوق العاده ای بود.حاضرم بارها ببینمش و به همه پیشنهادش کنم

 میثم از رشت               12/12/1396 

                         

پس نقد چی شد؟ من که در این متن نقدی ندیدم!!!!

بهزاد از اصفهان               17/12/1396 

                         

فیلم بسیار خوبی بود،بعضی وقتها روح و روان ما نیاز به پالایش داره و به نظرم این فیلم کمک زیادی میکنه.البته شاید به تمام سوالات ما جواب نده که قاعدتا همچین انتظاری حتی از فلسفه هم نمیتوان داشت.

مریم از تهران               20/12/1396 

                         

با سلام بنظر من این فیلم نبود الهام الهی بود و یک کار فوق العاده جذاب من بیش از شش بار دیدم و بازم حاضرم ببینم

 

فیلمم کن: مریم خانم تر خدا این کارو نکنید آنقدر فیلم های زیبای پر معنی وجود دارند که می توانید هم لذت ببرید و هم چیزی از آنها بیاموزید. این فیلم اگر چیزی در درونش بود مطمئن باشید که اسم و رسمی پیدا می کرد و یا اینکه کاندیدای یک چیزی در میان این همه جشنواره های کوچک و بزرگ سینمایی می شد. 

حسین از تهران               04/01/1397

                         

بنظر من اين فيلم پر از پيامهاي مثبت بود، اينكه خدارو تو همه اتفاقات زندگيمون مقصر ندونيم، اينكه ما حق انتخاب داريم كه خوب باشيم يا بد، ما هيچوقت حق قضاوت نداريم،تا وقتي وجود انسان از كينه نفرت و رنجش پر باشه هيچوقت طعم آرامش و آزادي رو نميچشه،اصلا ربطي به نوع مذهب نداره اينكه تو بدوني يه خدايي هست كه هميشه عاشقته و فقط خواهان آرامش انسانهاست.

فیلمم کن: چندان خود را درگیر پیام های یک فیلم نکنید. در اینصورت نیازی به دیدن فیلم نیست و باید سراغ کتاب بروید. ضمنا این چیز هایی را که به آن اشاره کردید ممکن است فقط شما دریافته باشید و دیگران چیز های متفاوت دیگر.

sabo از کرج               06/01/1397

                         

من اصلا کاری به تخصص سینمایی شما و ایراد های حرفه ای فیلم ندارم
اما موضوع اصلی فیلم به نظر من ربطی به دختر یا پدر این فرد نداره، فیلم میخواد یه چیزی رو به ببیننده انتقال بده، حال یه مقداری کم مایه هست برای انتقال اون مفهموم واقعی، اما دست و پا شکسته تونسته نشون بده
فیلم روح نداره و بی احساس ه و تکون نمیده و ..... به نظرم یه مقدار نقد شما تند و غیر منصفانه ای هست
داستان اکثریت افراد یک جامعه ست که خودشون رو یک جزء جدای از دیگران میدونند و اراده شخصی هر فرد باعث خرابی هایی در زندگیش می شه، رفتن در تاریکی ها، بخشش ها و ....
من شخصا اصلا به صحنه های کسل کننده فیلم که شما ازش یاد میکنید توجه نکردم، بیشتر موضوعی رو دنبال کردم که به خاطرش به سمت این فیلم کشیده شدم و در برابر دانشی که من در این باره دارم، سطحش پایین بود، اما برای کسی که در این زمینه آگاهی نداره یه جور هایی داستان رو کارتونی به تصویر کشیده.

فیلمم کن: ضمن سپاس از شما. فیلم در بخشی که پدر خانواده وارد دنیای دیگر می شود دارای پرداخت ضعیقی است که شما هم به آن اشاره کرده اید. کافی است که به نحوه ی بازی زن سیاه پوست و دو جوان حاضر دقت کنید. علت اینکه دوستان همه دارند دنبال پیام و انتقال آن می گردند بر ما روشن نیست. به همین خاطر شاید در دو منطقه ای هستیم که صدای همدیگر را به وضوح نمی شنویم.

شیرین از تهران               13/01/1397

                         

من با نقد شما تقريبا موافقم، اگرچه كه فيلم يه جورايي مي تونه الهام بخش، اميدبخش و آرامش دهنده باشه ولي گاهي صحنه ها، ديالوگ ها و بازي ها بسيار كودكانه بود، كه به جاي ايجاد حس و حال معنوي و ملكوتي، احساس غيرواقعي و مسخره بودن ايجاد مي كرد.
براي من هم فيلم از يه جايي به بعد بسيار خسته كننده بود،
اما بايد بگم كه من شخصيت، مهربوني، آرامش و تيپ و ظاهر و بازي پاپا برام خيلي دوست داشتني بود،
و نكته اي كه برام جالب بود و برام سوال ايجاد كرد اين بود كه اون دختر و پسر جواني كه همراه پاپا توي كلبه زندگي مي كردن هر دو چهره هايي آسيايي داشتن، دختر چشم بادومي و پسر با چهره و لهجه اي عرب طور! اين برام سوال بود و اگر كسي تفسيري از اون دارد خوش حال ميشم اينجا بنويسن تا منم بخونم.
در كل به نظر من اگر اين فيلم براي القا و تبليغ يك سري مفاهيم مذهبي و اعتقادي و معنوي ساخته شده، به نظرم خيلي براي رسيدن به اين اهداف در جامعه ي الان و ديد مردمان امروزي به مذهب، فيلم خيلي موفقي نساخته.

فیلمم کن: شیرین خانم ما هم با شما موافقیم.

 آلن دلون از شیراز               19/01/1397

                         

من فیلمو امروز به دعوت یکی از دوستان دیدم یه تضاد ایجاد میشه این وسط به دو دیدگاه دیدگاه اول اونایی که به ایمان مسیح و روابط بین سه شخصت اعتقاد دارن واونایی که فیلم رو از دید تجاری میبینن. از نگاه اول یه فیلم محشر هست چون یه سری موارد رو به خوبی توضیح داذه که به نظر من کمتر کسی میتونه اونارو به شما توضیح بده . از اون دیدگاه این فیلم یه بی حمتا است . دیدگاه دوم که بعد تجاری و نشناختن اون معنای واقعی فیلم هست شاید ایراداتی وارد بر فیلم باشه . ولی من ب شخصه فیلم رو دیدم وتحصین کردم

فیلمم کن: آقای دلون اشارات کلی و بسیار سربسته نشان از این میدهد که بیننده نیز چیز خاصی دستگیرش نشده و فقط از دیدن برخی موهومات که آنهم به شکلی نامتناسب به تصویر کشیده شده لذت برده است. در خوشبینانه ترین حالت اگر این فیلم را یک اثر محتوا محور هم در نظر بگیریم بازهم آنقدر حفرات در درون همان محتوا وجود دارد که آن را بی ارزش نشان دهد. ما تا آنجا که یک نوشته ی کوتاه اجازه می دهد در مورد آن نوشته ایم. اینکه یک انسان توسط یک نامه ی به ظاهر واقعی که از آن دنیای دگر پست شده، در توهم به همان دنیا فقط در خیال کما گونه می رود با یکدیگر جور درنمی آید. ضمنا رسیدن به برخی حالات فرا جسمانی و متصل کردن آن به مسیحیت و تعالیم آن خصوصا در زمان فعلی کجایش قابل تحسین و بی همتا است.

 سارا از کرج               23/01/1397

                         

این فیلم دوست داشتم. اینکه به یه اثر بگیم فاقد ارزش برای نقد درست نیست. خیلی فیلم های مطرح دنیا شعارهای فلسفی خوبی دادن ولی این فیلم اصلا حوصله سر بر نبود و جواب های لازم درباره ی حکمت و باور خدا رو بهمون میده. حس فیلم بعد از دیدنش آرام بخش بود. من حاضرم بازم این فیلم ببینم ولی رشته خیال یا لوگان نبینم. بخشش رو میشه بعد از دیدن این فیلم دید. بله ساختن فیلم از روی کتاب سخته و بارها دیدیم کتاب های خوبی مثل بار هستی وجود دارن که فیلمشون خوب نبوده. من کلا فیلم های ریت بالای 6 دنبال می کنم. ما فیلم های ریت 8 داریم که اصلا راضیمون نمی کنه. از همه ی فیلم سازها نمیشه انتظار داشت کوبریک. دارونوفسکی. تارانتینو یا اسکورسیزی یا وودی آلن باشن.

فیلمم کن: سارا جان ضمن سپاس از پیامت بایستی اشاره شود که برشمردن ضعف های یک فیلم به معنای نفی سازنده و استعداد های وی نیست. همه می دانیم که بسیاری از خالقان آثار سینمایی با خواندن نظر منتقدین تاثیر گرفته و بر کیفیت کار های بعدی خود می افزایند. البته منظور منتقدین ایرانی نیست چرا که به دلیل فقدان بازار رسمی آثار هالیوودی و خارجی در ایران طبیعتا نظر آنها اهمیت نداشته و فقط برای معدود فارسی زبانان علاقه مند به خواندن نقد فیلم ها نگاشته می شود. از طرف دیگر چون ما فیلم ها را رایگان و بدون دردسر می بینیم به نقد ها بعنوان ملاکی برای رفتن به سینما و یا نرفتن نگاه نمی کنیم و همانگونه که با دقت به فیلم نگاه نکرده ایم، نقد هایی که در نگارش آنها تامل بسیار شده است را نیز به دقت نمی خوانیم.

اما در مورد این فیلم ما کمی از اینکه دوستان براحتی ذهن خود را در اختیار ساخته های ریاکارانه و سطحی قرار می دهند و شیفته ی آن ها می شوند دلخور هستیم. آثار بسیار زیبا، راستین با محتوای عالی و به فکر فرو برنده وجود دارند که برخی از آنها در همین وب سایت به نقد کشیده شده اند اما دریغ از یک اظهار نظر. درحالیکه فیلم حاضر نه تنها به لحاظ معیار های فیلم سازی دارای نواقص بسیار است بلکه با استفاده نادرست از احساسات طبیعی آدمی نسبت به روابط خانواده قصد دارد که با مغالطه مفاهیم جعلی را به خورد آنها دهد.

 نصرالله از نورنبرگ               27/01/1397

                         

یک فیلم فوقالعاده جذاب و دیدنی بود که سعی داشت به یکی از اساسی ترین پرسشهای بشر در مورد خدا توضیح بده. و آن بی عدالتی هایی است که در این دنیا توسط ما انسانها اتفاق میافتد و ما آن را به خداوند نصبت میدهیم.
البته نقد شما از نظر تکنیک های سینما در مورد این فیلم شاید وارد باشه اما برای من بسیار جذاب بود و دوست دارم دیدن این فیلم را برای دوستانم پیشنهاد کنم.

به جرات میتونم بگم ک این فیلم یکی از بهترین فیلم هایی بود ک تا به حال دیدم.
موفق باشید.

فیلمم کن: نصر الله عزیز ممنون از پیامتون. متوجه رابطه ی اساسی ترین پرسش در مورد خدا و بی عدالتی با منشاء انسانی نشدیم.

 ستاره از کرج               02/02/1397

                         

سه بار تا حالا این فیلمو دیدم و هربار انگار روحمو شارژ کرده. عالی بود و به همه توصیه میکنم نگاه کنن. حتما به زبان اصل هم ببینن فیلمو. متاسفانه نقدتون به گونه ای بود که اگه ایرانی نبودین با خودم میگفتم رقیب کاری طرف هستین

طاهر از شیراز               03/02/1397

                         

اصلا این نقد بود ، چقدر بهت پول دادن اینطور نقد کنی دارم برای با دهم میبینم و هنوز تازگی قبل رو داره جوری که با فیلم گریه کردیم و با فیلم خندیدم، بیشتر نظر شخصی شما بود تا نقد.

 

فیلمم کن: چگونه هست که شما 10 بار این فیلم را دارید می بینید اما نمی توانید یک پاراگراف کوچک متقاعد کننده اندر باب نقاط مثبت این فیلم برای خوانندگان بنویسید و یا اینکه دلایل شما برای اینکه این نوشته نقد نیست چیست.

 صبا از کرمانشاه               08/02/1397

 

  فیلم قشنگی بود بنظر من. نقدتون منصفانه نبود.                       

 جمشید از تهران               09/02/1397

 

این که نقد نبود تخریب بود فقط خودت آنرا قبول داری .کمی تفکر کن تا انرژی ات هدر ندره

سعید از مشهد               19/02/1397

 

فیلم قشنگی بود اثر گذار با دخترم دیدم دوباره هم میخوان با همسرم نگاه کنم

کرامت  از تهران               26/02/1397

 

سلام
دوست عزیز نقد شما رو خوندم، نمی دونم بر چه مبنایی نقد فرمودید، نقد بر اساس فرم یا محتوا
اما نکاتی رو لازم می دونم خدمت شما عرض کنم
از منظر محور عمودی: خط داستان خوب و یک دست جلو میره، از نظر دقایق تنفس و وقت پر کن زیاد شاهد همچین صحنه هایی نیستیم که فیلم رو کند و یکنواخت کرده باشه، اگر به دنبال تطبیق با متون دینی هم باشیم، فیلم خیلی قشنگ به جای تعریف نماد سازی های مرسوم در کتب کلامی به تبیین این امور پرداخته (حتی میشخ توصیه کرد به جای مطالعه کتاب پیرامون شرور در عالم هستی، تقدیر و سرنوشت، این فیلم رو نگاه کن)
البته فیلم خالی از اشکال نیست حداقل در زمینه فرم و شکل که رابطه مستقیم با محتوا داره
به قول صائب تبریزی:
لفظ و معنی را به تیت از یکدگر نتوان برید
کیست صائب تا کند جانان و جان از هم جدا
اهالی سینما لفظ و معنی در این بیت صائب رو فرم و محتوا ملاحضه کردن اما نقدی که از لحاظ فرمی به این فیلم وارده و منجر به مخدوش شدن محتوا موضوع هم شده اینه که وقتی داریم از یک مفهوم انتزاعی به نام خدا صحبت می کنیم و قراره اون رو در قالب یک نماد انسانی به بشر معرفی کنیم باید تا جایی که میشه از نخیلات کاذب پرهیز گنیم چرا که به باور مخاطب در درک فیلم لطمه می زنه، اتفاقا در کتب علل گرایش به مادیگری یا همون متریالیسم متکلمین میگن که دلیل رویگردانی مردم از مسیحیت همین معرفی انسان گونه و مادی خدا به مردم بوده و اموری رو به خدا نسبت می دادند که هیچ تطابقی با اون خدای انسان گونه نداشت، چیزی که در اواخر این فیلم شدیدا تو ذوق می زنه
در جواب نقد یکی از دوستان که قرمودند برخی از گفت و گوهای موجود در فیلم بارقه فلسفی داشته فرمودید گه ببخشید که من همچین چیزی در فیلم کشف نکردم
فقط به چند نمونه جهت اطلاع بسنده می کنم
در دقایق اولیه فیلم وقتی دختر تلاش مصرانه خانواده برای رفتن به کلیسا رو مورد استهزا قرار میده و میگه اون چه خدایی هستش که باید برای ابراز علاقه بهش به کلیسا رفت یا وقتی بابت آسیبی که به یک کودک وارد میشه میگه پس خدای شما نباید هم اونقدر مهربون باشه بیان دغدغه های فلسفی کودکان هست که در کشور ما مورد توجه قرار نمی گیره و با تمسخر و جواب های کشکی از کنارش رد میشیم
کاش به جای بازنشر و ترجمه نظرات منتقدین خارجی، نظر واقعی خودمون رو ابراز می کردیم اون هم مستدل و با ادله
من از لحاظ اخلاقی برای خودم دچار جالش وجدانی میشم اگر کسی رو به ندیدن این فیلم توصیه کنم

 

فیلمم کن: جملاتی که در توصیف و آنالیز فیلم‌ها در این وب‌سایت ملاحظه می‌فرمایید کاملاً متعلق به نویسنده هستند یعنی برآمده از سالیان درازی دیدن فیلم و دقیق شدن به آن‌ها. حتی کلمه و یا عبارتی از آن نه کپی‌برداری، نه ترجمه، نه الهام گرفته و نه حتی برداشت آزادی است از سایر نقدهای ایرانی و غیر ایرانی. اصولاً برای اینکه نظر خود را درباره‌ی فیلمی در این وب‌سایت کاملاً شخصی به اشتراک بگذاریم، قبل از آن، به‌هیچ‌عنوان هیچ نوشته‌ی نقد گونه‌ای را در مورد فیلم موردنظر نمی‌خوانیم چراکه ناخودآگاه تأثیر خود را بر ذهن خواهد گذاشت و ما را از بیان دیدگاه متعلق به خود دور خواهد کرد و اگر این‌چنین کنیم به‌زودی همگان متوجه خواهند شد که این اندیشه متعلق به ما نیست. خواهش می‌کنم سایر نوشته‌های این سایت را نیز مطالعه و مقایسه بفرمایید.


اما کرامت جان از اینکه شما لطف کرده بودید و نظر خود را نسبتاً مشروح و مزین به شعر پرمعنی صائب بیان کرده بودید خیلی خوشحال شدیم. خیلی از دوستان به دلیل علاقه شخصی به یک فیلم ممکن است که نظرات متفاوت را برنتابند و خیلی کوتاه و بی‌دلیل منتقد و یادداشتش را نفی کنند. این موجب خواهد شد تا خوانندگان نتوانند قضاوت صحیحی از هر دو طرف داشته باشند.

اما در مورد بیت زیبایی که آورده بودید. جالب اینجاست که مشکل ما درباره این فیلم دقیقاً همانی است که شما و صائب تبریزی که علاوه بر ذوق ادبی دستی در حکمت و فلسفه داشت، به آن اشاره کرده‌اید. در حقیقت با آوردن این بیت بر گفته‌ی ما صحه گذاشته‌اید.


                                              لفظ و معنی را به تیغ از یکدگر نتوان برید             کیست صائب تا کند جانان و جان از هم جدا


اگر مصرع اول را یک نمونه و ممثل برای مصرع دوم در نظر آوریم می‌توانیم اشاره‌ی مصرع دوم به عشق و اتحاد عاشق و معشوق را دریابیم. آنجایی که این دو یکی می‌شوند و امکان جدایی حتی با تیغ هم میسر نیست. همان‌گونه که هر لفظی برای معنایی ویژه وضع می‌گردد و نمی‌توان دال و مدلول یا لفظ و ملفوظ را از یکدگر جدا کرد و جانان که همان معشوق باشد را نمی‌توان از جان یا روح عاشق جدا کرد. در فیلم موردبحث آن‌چنان فرم (لفظ) و معنی (محتوی) از یکدیگر فاصله دارند که اصلاً هیچ دلباخته‌ی فیلمی (جان) نمی‌تواند آن دو را به یکدیگر متصل کند تا چه رسد که بخواهد آن دو را با تیغ (نادانی منتقد به ظن خیلی‌ها) از یکدیگر جدا کند. پیش‌تر هم اشاره‌شده است که یک نقد در جامع‌ترین شکل خودش بازهم می‌تواند یک نظر شخصی باشد و نظر نویسنده درباره‌ی این اثر بیشتر به فرم نتراشیده و نخراشیده‌ای است که حتی نتوانسته بازی بد هنرپیشه‌ها، گسست‌های داستانی و تحول جاهلانه‌ی روحی نقش اول فیلم را از دیده‌ها پنهان کند. لطفاً به بازی پسر و دختر جوان و لبخند مسخره‌ی دائمی زن سیاه‌چرده‌ی درون فیلم دوباره دقت کنید.


اگرچه ما به محتوای داستان چندان ایرادی نگرفته بودیم و معتقدیم که یک اتفاق ولو غیر خارق‌العاده می‌تواند کسی را زیروزبر کند (آشنایی شمس و مولوی) اما نیاز به یک پیشینه برای متعالی کردن درون انسان ضروری خواهد بود. به‌عنوان‌مثال سال‌ها مطالعه. اما اینکه شخصی ناگهان با از دست دادن دختر کوچکش متوجه جهان ماوراء طبیعت شود آن‌هم با این فرم که هیچ پیشینه‌ای را به نمایش نمی‌گذارد مضحک به نظر می‌رسد. آیا شما می‌توانید میان آورنده‌ی آن نامه که ممکن است خدا باشد یا قاتل آن دختربچه که ظاهراً در عالم ممکنات رخ داده است و آنچه پدر آن دختر در عالمی دیگر (مثلاً عالم عیب) انجام می‌دهد یک ارتباط منطقی برقرار کنید. با یکی دو جمله که شما اشاره‌کرده‌اید که از جنس فلسفی هستند این امر ممکن نخواهد شد.


ما نوشته‌ی کوتاهی بر این فیلم گذاشتیم چون این اثر ارزش نقد ساختاری را دارا نبود. شاید می‌بایست مانند بسیاری که این اثر را لایق نوشتن ندانسته و آن را نادیده گرفته بودند می‌کردیم. اما به‌هرحال مقصود ما از اینکه آن را در "نباید دید" جای‌داده‌ایم به این دلیل است که یک علاقه‌مند به آثار سینمایی و سریال‌های تلویزیونی قادر نخواهد بود که تمامی تولیدان سینمایی و تصویری را به تماشا بنشیند. پس چه‌بهتر آن است برای استفاده‌ی بهتر از وقت به دیدن کارهای ارزشمندی که کم نیستند بپردازد.


 

میترا از تهران               01/03/1397

 

شاید شما یک فیلم ساز باشی و از زاویه ی درک و شناخت خودتون این فیلم رو نقد کنید...اما من به عنوان یک بیننده بی نهایت لذت بردم از تماشای این فیلم و باز هم تماشا میکنم...تا جایی هم که دیدم اکثر نظرات راجع به این فیلم مثبت بود....پس توصیه میکنم اگر شما دستی در کار سینما دارید به نظرات بیننده ها به عنوان یک جامعه آماری واقعی احترام بزارید و اطمینان کنید و متوجه خواست اونها بشید....

 

فیلمم کن: میترا جان ما هم مانند شما بیننده کاملا عادی سینما هستیم منتها علاقه و توجه مان به فیلم از حد معمولی کمی بیشتر است.

بیتا از ارومیه               03/03/1397

 

عالی اندر عالی بود . سرشار از حقایق . من و بچه هام بارها نگاه کردیم و لذت بردیم

شیوا از تهران               04/03/1397

 

سلام . نقد شما بسیار تند و عاری از نکات حرفه ای بود. گویی هرگز تجربه معنوی نداشته اید و از مذهب فقط یک دورنمای کلیشه ای دارید
به قول خودتان با صحبت های کلیشه ای و لابد لباسهای بلند و حریر و.....
خیلی حیف است فیلمی که به واقعیت نزدیک است را اینطور می کوبانید

 

فیلمم کن: شیوا جان نوشتن نقد حرفه ای در مورد این فیلم اتلاف وقت است. اگر به واقعیت علاقه مند هستید توصیه می کنم فیلم Monster Calls  را ببینید. البته چند بار تا متوجه شوید به چه فیلمی باید زیبا گفت. 

 

فرهاد از مشهد               11/03/1397

با سلام و وقت بخیر
کاری به نقد ندارم دیگاه شما محترمه منتها بقول خودتون تو‌کامنت ها فرمودید هرکس دیدگاه یا برداشت خودش رو ‌داره
و از لحاظ تصویر و ‌داستان شاید برای عده ای خنده دار باشه یا یه چیز تخیلی و الکی
ولی این فیلم محتواشه ک اگه ادم درک کنه و توی بعد این مسایل باشه دنبال خودش میکشه و بیننده رو جذب میکنه و نکات قابل توجه ای رو اشاره میکنه
از جمله قضاوت نکردن،بخشش،اینکه با نگه داشتن نفرت بخود و اطرافیان اسیب نزنید خودتو از نفرت رها کنی و تلنگری برای اینکه گاهی تو زندگی ب روان خودت رسیدگی کنی و اینطوری ب شادی میرسی ک واقعا هم اینطوره و...

فیلمم کن: فرهاد جان ضمن سپاس از توجه شما به یادداشت ما و همچنین نظرات دوستان بایستی یادآور بشم که ما محتوای این فیلم را به نقد نکشیدیم چراکه محدودیت های موجود مانع از راحت نوشتن درباره موضوعاتی اینچنین شده است اگرچه معنویتی که با ظرفیت درک ما مطابق باشد از این فیلم نصیب ما نشد. 

 

مریم از سوئد               14/03/1397

نقدتون رو در كمال احترام نميپذيرم به اين دليل كه اگر كسي مسيحي نباشه و پدر و پسر و روح القدس رو نشناسه كلا اين فيلم رو درك نمي كنه ، ديالوگ ها هم اغلب مربوط به كتاب مقدسه و اصلا كم ارزش و معمولي نيس و كساني كه كتاب رو خوندن مفهموم روي آب راه رفتن رو مي فهمند ، اغلب جمله ها و ديالوگ ها آيه هاي كتاب مقدس بود . اين فيلم به حان و دلم نشست و هر كسي كه مسيحيه و اين فيلم رو ديده خيلي لذت برده .
مفهوم پدر ، پسر و روح القدس رو عااالي بيان كرده .

فیلمم کن: 

همه کس طالب یارند چه هشیار و چه مست      همه جا خانه عشق است چه مسجد چه کنشت

سر تسلیم من و خشت در میکده‌ها               مدعی گر نکند فهم سخن گو سر و خشت

ناامیدم مکن از سابقه لطف ازل                 تو چه دانی که پس پرده که خوب است و که زشت

نه من از پرده تقوا به درافتادم و بس           پدرم نیز بهشت ابد از دست بهشت

 

امین از ماهشهر               18/03/1397

 

خیلی فیلم خوبی بود و نمیدونم کیا اینو نقد کردن که میگن فیلم بده بهتر از این هم مگه میشد

 

آرش از تبریز               21/03/1397

 

البته و صد البنه دیدگاه ونظر اشخاص متفاوت خواهد بود ولی بطور قاطع چنین نظری که فیلم فاقد ارزش دیدن میباشد وفاقد محتوی بوده کاملا نظر بی منطق وغیر اصولی است چیزی که خود فیلم میخواهد برساند صحه بر این مطلب است که انتقاد یک طرفه وقضاوت انسانها امری شایسته نیست ولی باز دیده میشود چنین نقد غیر منصفانیه صورت میگیرد.

 

فیلمم کن: آرش جان ضمن سپاس، احساس می شود دوستان عزیز مایل هستند بیش از مضمونی که در فیلم موجود است را با دانسته ها، دلبستگی ها، باورها و تخیل خود درهم بیامیزند و چیزی جدید را از درون این فیلم استخراج کنند آنهم به جبر. سخن ما تنها این است که آنچه را دیده اید و شنیده اید را برای لحظاتی در میان دو سنگ آسیاب خِردتان بازآسیاب کنید.  

 

 

سید مهدی از مشهد               21/03/1397

 

نقد را اگر بدون در نظر گرفتن دین و دیانت و مسیحیت و فقط از دیدگاه روان تحلیل یونگ نگاهی کنیم به جرعت میتوانیم بگوییم فیلمی کامل و خوب بود.
گذر از ایگو و مکانیزمهای دفاعی
نمایشی زیبا از آنیما و آنیموس و اشاره ای نهان و هنرمندانه از سایه ها
نمایش روان سیال نقش اول به آب و اشاره هنرمندانه به سایه
سفرقهرمانی و روبرو شدن با خویشتن خویش
حتی در گوشه ای الگو های بین نسلی و زندگی نزیسته
و....
به نظر من دوستانی که به مباحث روانشناسی و خودشناسی به سببک یونگ علاقه دارند این فیلم بسیار زیبا خواهد بود.
--------------------


از لحاظ خلاقیت کارگردان و تکنیک های فیلم سازی با نقد فوق موافقم.من فیلم هایی مانند استخوان های دوست داشتنی رو دیدم و مقیاس شما رو با اون درک میکنم و تایید میکنم.
---------------


فقط یک نکته برای دوستانی که این نقد رو قبل از تماشای فیلم میخونند:
این فیلم رو با اتکا به اشتراکات فکری ایرانی اسلامی با مسیحیت ببنید و در تضادهای اون با اعتقادات دینی و اسلامی و ایرانیمون قلاب نیوفتید.مشاهده کنیدو تحلیل کنید و قضاوت نکنید و احساسی برخورد نکنید.

 

فیلمم کن: مهدی جان از اشتراک دیدگاهت نسبت به این فیلم و نقد سپاسگزاریم.

 قبل از هرچیز، آنچه سعی شد در حاشیه نظرات دوستان آن را مشخص کنیم این بود که فرم در سینما از اهمیت والایی حتی بیش از محتوا برخوردار است (شما هم به نوعی به آن اشاره کردید). خیلی از آثار ماندگار سینمایی در تاریخ از محتوایی آنچنانی بهره نمی برند بلکه این چگونگی روایت گویی تصویری است که آنها را نام آور کرده است. مثال بارز آن فیلم پدرخوانده 1972 است. این یکی از واضح ترین وجوه ممیزه سینماست. خیلی از دوستانی که از نوشته ی ما آزرده خاطر شده اند بی توجهی آنان به این نکته ی اساسی می باشد.

اما تاثیر موهومات ( آنچه وجودی ندارد تا کسی بخواهد آنرا بیازماید و اثبات کند) بر مردمان عادی (منظور کسانی است که به دلایل شغلی یا نوع زندگی علاقه ای به علم فلسفه ندارند و از اصطلاحات و مفاهیم کلاسیک آن بی خبرند) متاسفانه در قسمت ناخودآگاه آنها ظاهر می شود( قسمتی از آن حتی به شکل ارثی و یا محیطی از قبل تنطیم شده است). چنانچه این ناخودآگاه قبلا توسط داده های ناصحیح آلوده شده باشد که ما موهومات را از آن جمله می پنداریم، آنچه در تماس با جهان بیرونی از این شخص ( در اینجا بیننده ی فیلم) دیده می شود (ماسک) اعتقاداتی خواهد بود که به شکل ایمان ظاهر می گردد. پس برداشت های وی از چیز جدیدی که دارد می بیند (این فیلم سینمایی بطور خاص) درواقع جدید نیست بلکه سیستم خوداثبات کنندگی آنها برای ایمانشان دوباره به کار افتاده و یا به هیجان آمده است. به شخصه و طبیعتا چون فرم این اثر واجد اشتباهات اساسی بود قوای ذهنی مرا تحریک نکرد تا به ابتدایی ترین مفاهیم فلسفی بیندیشم تا چه رسد که آن را به لحاظ مردانه و یا زنانه بودن و سایر.... به دستگاه آنالیزگر اندیشه ام بکشانم.

اما ما معتقدیم یک فیلم سینمایی را نباید با پیشینه ی ذهنی (مانند یک باور عمومی) نگاه کرد. مثلا آثار قبلی همین کارگردان یا سناریست و یا از این قبیل. این باعث می شود در حین دیدن فیلم ذهن شما در مکانیزم قیاس گیر بیافتد و علاوه بر اینکه از لذت واقعی محروم می شوید، در پایان برآیند نتیجه گیری را ناخودآگاه به سمت آنچه تصور می شود درست است جهت دهی کنید. شاید از این خودنتیجه گیری مشعوف شوید اما این لذت بخشی کاذب خواهد بود.     

حانیه از بیرجند               22/03/1397 

                         

به نظر من پیامی که فیلم میخواست القا کنه به بیننده جالب بود اینکه ما در جایگاهی نیستیم که قضاوت کنیم و باید خودمون و دیگران ببخشیم، اما میتونست خیلی قشنگ تر نمایش بده. من شخصا خیلی خسته شدم و هر دقیقه منتظر یک اتفاق خاص، یک دیالوگ قشنگ، بودم که فیلم از این حالت کسل بار دربیاره. دوستی که به من معرفی کرد گفت فیلم خیلی حس خوبی داشت. ولی برای من این طور نبود.

 علیرضا از کاشمر               24/03/1397 

 

سلام فیلم بسیار زیبایی بود و نقدی که به فیلم نوشته شده نمی تونه از ارزش های فیلم کم کنه. یادمون باشه که توی سینما و تلویزیون خودمون چقدر ازین فیلم های آبگوشتی که طرف میره کما نوشته شده و ساخته شده اما در مقام قیاس با این فیلم در درجات بسیار پایین تری قرار داره. کاری به مذهب های مختلف ندارم چون نمادها و المان های فیلم نشون میداد که مسیحی هستند اما تا کنون فیلمی که بتونه بنده رو اینجوری با یک فضای بهشتی و آرام بخش آشنا کنه ندیده بودم. خب هر فیلمی نقاط ضعفی داره که قابل اغماض هست به شرطی که خیلی برجسته نباشه.                        

 حامد از کرمان               29/03/1397 

 

سلام. اگر تو این فیلم به هرنوع مذهبی اشاره نکنیم آیا بازهم منتقد این فیلم هستیم؟ایا اینکه ما همه در طول زندگی گرفتار یه سری مشکلات هستیم و پشت این مشکلات درسی نهفته هست. آیا عشق ورزیدن کلمه بدی هست و آرامش گرفتن از یه عاشق؟

 

فیلمم کن: حامد جان فکر می کنم پرسش و پاسخ های رد و بدل شده در بخش دیدگاه را کاملا مطالعه نکرده اید. به وضوح تشریح شده است که چرا این فیلم چندان ارزشمند نیست.                     

رضا از تهران               30/03/1397 

 

دوستانی که این نقد رو نوشتن تحصیلات شون چیه؟

ترنم از تهران               12/04/1397 

 

خیلی نقد بدی بود .چون ما عادت کردیم همیشه رنج و عذاب رو در مورد خدا جلوه بدیم و پررنگ کنیم از رحیم و رحمان بودن خدا دور شدیم و حتی فراموش کردیم .آرامش این فیلم فوق العاده بود و نقد شنا غیر منصفانه بود.

مینا از تهران               15/04/1397 

 

سلام وقت بخیر لطفاً اسم فیلم هایی که اشاره کردید هم میشه لذت برد وهم چیزی یاد گرفت رو بگید تهیه کنم و ببینم ممنونتم از جوابی که میدهید

 

فیلمم کن: ممنون مینای عزیز از علاقه ی شما. تعدادی اسم از فیلم های اخیر که اکران شده اند ر برای شما می نویسیم. از اوردن نام فیلم های قدیمی تر پرهیز می کنیم چرا که آنها مشهور بوده و نیازی به این نمی باشد. برای درک و لذت بردن از این فیلم ها نیازی به مطالعه و یا تفکر عمیق نیست. آنها خودبخود شما را به تفکر وا خواهند داشت مشروط به اینکه آنها را در زمان و مکان مناسب تماشا کنید.

 

- Inocents

- A monster calls

- A hollogram for the king

- Midnight Special

- The witch

- The veil

- The lady in the van

مهنوش از تهران               16/04/1397                           

 

با سلام
به نظر من این فیلم از نگاه و زاویه دیگری درست شده بود
قطعا ارامش فیل منافاتی با موضوع فیلم نداشت
و این پیام رو القا میکرد که خدایی که تمام مجریان ادیان شما رو ازش می ترسونن متفاوته با خدای واقعی که واقعا مهربونه
خدایی که همیشه و در همه حال خیر افریده هاش رو میخواد حتی اگر طرف قاتل باشه
و این خدای واقعی در گیر حواشی دیگه نمیشه
تفکر من رو خیلی تاثیر گذاشت
تفکرم از خدای عذاب دهنده به خدای مهربان تغییر پیدا کرد
ارامش اون سکانس ها حقیقت وجودی خداست
شما وقتی با خدای خودت خلوت می کنی واقعا ارامش میگیری

نسیم از رشت               18/04/1397                           

 

سلام روزتون بخیر
فیلم بسیار زیبایی بود
البته برای انهایی که علم و درکش و داشته باشند
این فیلم رو باید بارها و بارها دید
و جمله به جمله صحبتهای عرفانیش و تو زندگی بکار گرفت........

 سروش از ماساچوست               20/04/1397                           

 

به نظر من نقد منصفانه اي نبود رمانش خيلي از فيلمش قشنگ تر بود اما شما ديگه خيلي فيلم رو كوبيدين!
لطفن شما ديگه مث سايت هايي كه چند نَفَر عقده اي رو ميارن سر كار مث زومجي نباشيد

 

فیلمم کن: امیدوارم کم کم با سایت ما بیشتر آشنا شده و مطالب دیگری را هم مطالعه بفرمایید، آنوقت مشاهده خواهید کرد که نوشته های این وب سایت از سر عقده نخواهد بود. 

علی از آبادان               25/04/1397                           

 

اين كه كتاب با فيلم فرق داره همه آگاهي داريم، ولي نقدتون منصفانه نبود.
و اينكه براي همچين فيلمي با اين سبك يكي از چيزهايي كه بايد در نظر گرفته شه پيام و مفهومه فيلمه(شما با خيليا مخالفت كردن كه كاري به پيام فيلم نداشته باشن به جاش برن كتاب بخونن)اين يه شيوه ي تك بعديه كه اصلا خوب نيست نسبت به يك يزي تك بعدي نكاه كنيم.
بيش از حد با تاثير بود اين فيلم مخصوصا رويه تمام كساني كه نظر دادن (من شخصا اولين باره دارم نظر ميدم)
من نميتونم خودمو جايه شما قرار بدم و از زاويه ي ديده شما به اين فيلم نگاه كنم شايد جيزهايي كه شما توقع داشتين تويه اين فيلم نبود(سعي كنيم چند بعدي فكر كنيم )
دوستان اين فيلم رويه احساس خيليامون تاثير گذاشت سعي كنيد احساسي نظر ندين و شما دوسته عزيز شايد فيلم داراي يك سري كمبود ها بود ولي ...

 

 از Shا               29/04/1397                           

 

توصیه من به نقاد محترم فیلم و بینندگان این فیلم این است که برای درک بهتر فیلم کتاب انجیل را بخوانید بطور مثال در آن بخش از فیلم که مکنزی با سارایو وارد باغ میشوند قصد دارد درون مکنزی را به او نشان دهد و با اصلاح باغ که درون وی بود باغ به شکلی زیبا و منظم درآمد. و از آنجا رفته رفته درون مکنزی تغییر یافت تا توانست از دردی که زندگی او را نابود میکرد رهایی پیدا کند. همچنین در این فیلم تثلیث را به قابل فهم ترین شکل نشان داده است. زن سیاهپوست خدای پدر و مرد جوان عیسی مسیح و سارایو روح القدس است. به نظر من فیلم تکان دهنده و موثری است و دلیل آن این است که کارگردان سعی کرده مفاهیم خداشناسی را به ساده ترین شکل به تصویر بکشه تا بیننده دچار سو برداشت نشود. و این نقطه قوت فیلم است که بیننده را به وجد میآورد.

  هرمس از زمین               03/05/1397                           

 

واقعا از صميم قلب متاسفم.
خيلي خيلي متاسفم.
خيلي ساده خواستي علم داشته يا نداشته ات رو راجع به فيلم به رُخ بكشي بدون مطالعه ي پيراموني و شناخت.
اين فيلم راجع به آدمها و اصول اعتقادي و همچنين روانشناسيشون هست.

خيلي خوب ميشد قبل از اينكه انگشتات رو بذاري روي كيبورد و ديگران رو مطمئن كني كه به جز فيلم ديدن چيزي بلد نيستي يك كم راجع به موضوعات انسان شناسي مثل روان انسان ، كالبد رواني ، كالبد ذهني ، رويا ، حقيقت ، واقعيت ، فرويد ، يونگ ، نمادها ، سمبلها ، ضمير ناخودآگاه ، پروجكشن ، آنيما ، آنيموس و ... كتاب بخوني.
من نميام اينجا كه ببينم چي در جواب نوشتي
اصن نميخوام بدونم اين مطلب رو شير ميكني يا نه
پس راحت باش و هرچي خواستي بنويس
ولي بعدش كه نوشتي و راحت شدي كه به كامنتي بدهكار نيستي يه بار ديگه بخونش
و بعد پاشو برو بوك سيتي يا انقلاب
يه ١٠ تا كتاب بخر و به خودت قول بده كه توي ١٠ هفته بخونيشون
اگه نكردي ديگه دست به قلم نشو و خلا خودت رو با بقيه شير نكن

 

 نازنین از مشهد               11/05/1397                           

 

سلام بنظر منم خیلی قشنگ بود اکثر ماها آدمای عادی هستیم و از دیدمون محتوای فیلم‌خیلی تاثیر گذار بود

  ندا از شیراز               15/05/1397                           

 

با سلام. فیلم کلبه ابدا یک فیلم تجاری و سرگرم کننده برای افراد عادی جامعه نیست. من فیلم رو با تم عرفانی اون شناختم. تک تک دیالوگ ها هدفمنده به شرطی که توان درکش وجود داشته باشه. ربطی به مذهب نداره. لازم نیست مسیحی باشی تا لذت ببری و درکش کنی. کافیه چشم دلت باز شده باشه. خوشحالم در دنیایی که رو به عقل گرایی و مکانیزه شدن و تفکرات رباطی هست هنوز ذراتی از عشق حقیقی که مختص ذات الهی هست دیده میشه هرچند در یک فیلم تجلی کنه.مهم اینه چند نفر با دیدنش خردشون تکون میخوره. متاسفانه اکثر آدما مذهب رو با عرفان یکی می دونن در حالیکه مذهب شریعته و عرفان طریقت و حقیقت. من که واقعا لذت بردم و در بسیاری از صحنه هاش از شدت عشق و سرمستی اشک ریختم. آرزو میکنم همه بتونن این لذت رو حس کنند. من نقد شما رو بی انصافی نمیدونم. هر کس از زاویه دید خودش و با توجه به تخصصش نظرش رو بیان میکنه. شما قطعا یک فیلم شناس هستین و من حقیر هم یک بیننده با زاویه دید غیر نرمال. امیدوارم تونسته باشم بدون رنجوندن دیگران نظرمو بیان کنم.شاد و سربلند باشید در پناه خدا.

  هستی از رشت               20/05/1397                           

 

برای من که توی یه تصادف وحشتناک دو دختر وهمسرم رو از دست دادم این فیلم وتصورم از خدا واین جای فر شته هام امنه
خیلی باعث ارامشم شد...گرچه مث بارون گریه کردم
چون خییییلی دلم تنگه

 نازنین از رشت               20/05/1397                           

 

سلام دوست نقاد عزیز .هرکسی یه ایده و نظری داره ، و از یه زاویهٔ خاص فیلم رو تماشا و درک میکنه .من اگر نظر بدم تکراری میشه فقط بگم با نظر فرهاد و محمود از تهران بسیار موافقم .البته شماهم این نظریاتتون به علایق و سلیقتون بستگی داره و لازم نیست که بخواید اعتقاد و سلیقتون رو به زور به دیگران قالب کنید خخخخخ .بنظر من این یکی از فیلم های فوق العادهٔ جهان از دیدگاه عرفان و معنویت و آرامش درونی بود ، و اتفاقا نظر من کاملا برعکس شماست ؛ رنگ و نور و فضای فراهم شده هم انرژی بخش ، عالی و بی نقص بود .موفق باشید

  دیوید از کرج               31/05/1397                           

 

فیلم بسیار بسیار عالی وآموزنده ایی بود.

 blue_lamp از تهران               19/06/1397                           

 

چیزی که این فیلمو برای من آزار دهنده میکنه اینه که واقعا نمیدونم خدایی هست یا نه که بتونم با فیلم ارتباط بگیرم و ((اگر هست)) همچنین ویژگی هایی داره؟؟؟
این فیلم واقعا برای من مثل تلف کردن وقتم بود و یه حس دوپهلوی مزخرفی در من ایجاد کرده که باز باید با نهایت ناامیدی به این فکر کنم که آیا چنین خدایی هست؟
در کل از تحلیل و مشارکت دوستان ممنون

 راستین از انزلی               26/07/1397                           

 

فقط باید یک مسیحی پروتستان باشی که این فیلم رو درک کنی ...برای مسلمانان سخته که بودن خدا در سه بعد پدر ...پسر و .. روح القدس رو درک کنن...لطفا ندانسته چیزی رو نقد نکنید 

 آذر از تهران               06/08/1397                           

 

موافقم با نقد 

  رضا از تبریز               11/08/1397                           

 

نقد مزبور تازه به نفع کارگردان وموافقین فیلم است تا منصفانه وغیر متصفانه ، دریک کلمه مزخرفه,هم ازنظر فیلمسازی وهم پیام رسانی که مورد نظرش بوده,البته برای یه تعدادی که دوست دارن تخمه خورده وهمیشه درخواب ورویا برای واقعیات زندگی توجیهاتی جور کنند بد نیست وبهتره چندین بار ببینند.

 الهه از تهران               12/08/1397                           

 

از دید من بسیارعاالی واموزنده

 جمشید از کردستان               14/08/1397                           

 

فیلم جالب وبامحتوایی بود بااینکه 4باردیدم ولی بارها وبارهامشتاقم دیالوگ هارو گوش بدم اگر نقدفیلم میکنید کارخوبیه ولی تخریب اصلا

  بهمن از ارومیه               23/08/1397                           

 

درود بر شما
فیلم عالی و خوبی است به دیگر دوستان توصیه کردم حتما این فیلم و ببینند.شاید شما از بحث تکنیکال نقدتان قابل قبول باشدولی دربحث وادی عرفان و خدا شناسی واقعا تاکید میکنم فیلم جالبی است.در مورد بخشش و خدا همیشه با ما هست حتی در مواقعی که کار شیطانی انجام میدهیم در مورد هنرقضاوت نکردن در مورد مقصر نبودن افراد (دختر بزرگتر)در جریان مرگ دختر کوچکترو ...

  Zz از کرج               25/08/1397                           

 

عاااااالی.بینظیر.بسیار پر مفهوم.اولین یلمی که چندین بار دیدم.

  الهام از اردبیل               29/08/1397                           

 

دوست عزیز شما فکر کنم وقتی شروع به تماشای فیلم کردید از همون اول به صورت تهاجمی و فقط برای پیدا کردن ایراد از فیلم اونو نگاه کردید.من خودم مسلمانم و همچنین شیعه اما این فیلمو بسیار پسندیدم و دوست دارم اگه میخواین معنا و مفهوم واقعی فیلمو درک کنید خواهشا تفاوت عقایدیمونو بزارین کنار اینکه شما مسلمانید و اونا مسیحی و یا چیزهای دیگه. اتفاقا من در فیلم خیلی نکات مشترک پیدا کردم مثلا یکیش ماجرای مسیح خیلی شبیه اعتقاد ما مسلمان ها به امام حسین(ع) هستش ما هم اعتقاد داریم اگه سوار کشتی امام حسین بشیم غرق نمیشم یا اگه از قافله ی امام حسین جابمونیم سیاهی و ظلمت گریبان گیرمون میشه یا مسئله ی قضاوت و عدالت خدا
من به شخص عاشق این فیلم شدم و دوست دارم بارها نگاهش کنم

فیلمم کن: در دیدگاه ها بارها اشاره شده است که محتوای فیلم در اولویت ارزیابی قرار نداشته و در این نوشته ی کوتاه نیز به آن اشاره ای نشده است. درباره ی فرمت روایی داستان با توجه به موضوع و فارغ از هر پیامی که قرار است منتقل کند، چند سطری آورده شده است.

   جاشوا از ترکیه               06/09/1397                           

 

باسلام و احترام
نقد شما اصلا منصفانه نبوده به این دلیل که این فیلم برای جامعه مسیحی که درک زیبایی از خداوند و ارتباط شخصی با خدا دارند ساخته شده و از نظر مسبحیان این فیلم جوابگوی سوالات ذهنی خیلی از انها بوده و توانسته کمک زیادی به مسیحیان پروتستان و تثلیثی بکنه.
من از فنون فیلم سازی اطلاعی ندارم ولی میدونم که از نظر تماشاچیان این فیلم رتبه بالایی به دست اورده و جزو برترین فیلم های سال 2017 بوده و به خصوص برای جامعه مسیحی.

محمد از بوشهر               06/09/1397                           

 

سلام
فیلمی قشنگ و پر از نکات آموزنده. این فیلم با هدف کاملا مشخصی از سمت نویسنده و کارگردان آن، آگاهی و بیداری معنوی انسان ها رو به تصویر کشیده.

 علی از همدان               08/09/1397                           

 

نقد مسخره و بدور از واقعيتي بود
فكر كنم منتقدي رو از فراستي ياد گرفتي

 پریسا از هامبورگ               12/09/1397                           

 

من این فیلم رو به عنوان یه مراسم مذهبی دیدم .‌
این فیلم مخاطب عام نداره . تبلیغ دین و نوع تفکر مسیحی هستش . پدر پسر روحالقدوس ک عشق بی قید شرط خدا به بنده هاش . این فیلم‌فقط برای مسیحیان جذاب خواهد بود . همه چنان مجدوب شده بودند و اشک میریختند که گویی مسیح را دیدند .
و همچنین برای انسانهای ضعیف که نمیتوانند از پس زندگی بر بیایند و دنبال موجودی خیالی هستند که مسئولیت زندگی انها را به عهده بگیرد نیز جذاب حواهد بود .
اما از نظر کیفیت فیلم و کارگردانی بیشتر برای گروه کودگ و نوجوان مناسب بود .

فتانه از تهران               18/09/1397                           

 

من با نفد شما کاملا موافقم من فیلمای مسیحی زیادی دیدم که جذابتر و تاثیر گذارتر هستن این فیلم و انگار دادن یه بچه بسازه خیلی سعی کرده بودن فضای معنوی بسازن ولی در نیومده بود در کل جذبش نشدم

لیدا از کرج               18/09/1397                           

 

با سلام، به نظر من یکی از بهترین فیلم هایی هست که تا بحال دیدم و علیرغم نظر منتقد تا دقایق آخر برای بیننده جذاب است و تماشای اون رو به دیگران توصیه می کنم. به نظر من عشق خدا به بندگانش رو خیلی عالی به تصویر میکشه و یه فیلم پر محتوا و عالیه و یه فیلم پرطرفدار در بین خانواده و خویشان اینجانب.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Purple Cyan Golden Green Yellow

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction