نقد فشرده فیلم کلبه The Shack

 

 

نقد فیلم کلبه The Shack

به‌جرئت می‌توان گفت یکی از بدترین اقتباس‌های سینمایی از یک داستان پرفروش را شاهد هستیم و تمام تقصیرها را می‌توان مستقیماً متوجه کارگردان 47 ساله‌ی انگلیسی آن "استوارت هزالدین" Stuart Hazeldine دانست. بر من پوشیده است که چرا رمان هایی که هسته ی اصلی آن گم شدن یک دختربچه و قتل اوست چرا همیشه در آمریکای شمالی اینقدر می فروشد. یادم هست که چندین سال پیش داستان مشابهی با نام "استخوان های دوست داشتنی" The Lovely Bones نیز به فروش بالایی دست پیدا کرده بود و دیری نپایید یک فیلم سینمایی نیز از روی آن ساخته شد که البته از فیلمی که اکنون درباره آن صحبت می کنیم بسیار استوارتر می باشد. هزالدین کارگردان، بدور از تفکر خلاق فیلم خود را ساخته و به‌شدت کسل‌کننده ازکاردرآمده است. حتی ما را به شک می‌اندازد که به‌گونه‌ای می‌خواسته خادمان کلیسا را بیشتر خشنود کند تا بیننده‌ها را سرگرم. او فقط به این نکته توجه کرده است که ماجراهایی با این قبیل موضوعات باید در فضایی آرام اتفاق بیفتد و فروتنی و وقار از سر و روی هنرپیشه‌های فیلم ببارد. این در حالی است که آرامشی که او به اثر تزریق کرده آن‌چنان مصنوعی و غیرطبیعی است که به بزرگ‌ترین مشکل فیلم مبدل می‌شود. اگرچه می‌دانیم که برگردان کردن این داستان‌ها به تصویر چندان کار راحتی نیست اما او و سناریونویسان و سایر عواملش آن‌چنان از قوانین عادی ساخت این‌گونه آثار فاصله گرفته‌اند تا جاییکه خیلی بیننده‌ها چرت زدن را به دیدن آن ترجیح می‌دهند. قاطی کردن موضوع خانواده با اعتقادات قلبی و مذهبی به شکلی است که توهم سوءاستفاده از احساسات را پیش می‌کشد و برخی را سریعا سرخورده می‌کند. اگرچه می دانیم بسیاری از قوانین حاکم خانوادگی از منش و اعتقادات مذهبی والدین خصوصا پدر خانواده سرچشمه می گیرد که در برخی مواقع به فاجعه ختم می شود اما مرتبط ساختن این دو در شکل یک امتیاز تا حد یک معجزه و یا نظایر آن ریاکارانه و غیر مسئولانه به نظر می رسد. زیرا ما نمی دانیم پدر این خانواده که پدر خود را با دستانش کشته بیشتر به کلیسا و تعالیم آن دلبسته است و یا قاتلی که ما آن را نمی بینیم و دخترش را کشته است و اینجاست که نقش مذهب و نهاد های تبلیغاتی وابسته به آن و واقعیت های موجود دچار هرج و مرجی می شود که داستان نویس اگر بخواهد آن را به هر سمتی ببرد باز هم می توان ایراد های فراوانی به آن وارد کرد. کارگردان در این یک مورد بدون تقصیر است اما می توانست با اعمال نظر بر روی دست پخت فیلم نامه نویسانش، نتیجه را از این سردرگمی یا ریاکاری نجات دهد.


shack5فیلم ماجرای پدری است که دوران خردسالی وحشتناکی را سپری کرده و پس از سال ها دختر خردسال خود را در جریان یک کودک ربایی از دست می‌دهد و مدت ها نمی‌تواند با این موضوع کنار بیاید تا جاییکه لحظات زندگی‌اش با رنج و غم می‌گذرد تا اینکه بدون مقدمه نامه‌ای دریافت می‌کند تا به کلبه‌ای در جنگل، همان‌جا که دخترش به قتل رسیده برود. او در راه تصادف کرده و به کما می‌رود اما در رؤیا و فضایی روحانی گونه موفق می‌شود که بالاخره جنازه دخترش را پیدا کرده و آن را به خاک بسپارد. پس از به هوش آمدن از غم این فراق رهایی یافته و دوباره به کانون خانواده بازمی گردد. هدایت بازیگرها که چندتایی از آن‌ها نیز حرفه‌ای هستند ایرادهای اساسی دارد و صحنه آرایی ها و نوع فیلم‌برداری و رنگ فضا خصوصاً در قسمت‌های اصلی داستان یعنی جاییکه که پدر خانواده به دعوت ناشناسی عازم کلبه‌ای می‌شود که دخترش در آن به قتل رسیده اساساً اشتباه است. شاید او می‌خواسته ساخته‌اش با سایر فیلم‌های مشابه متفاوت به نظر برسد اما استعدادش در خلق فضایی جدید که قرار است ملکوتی بوده و بار معنوی زیادی را بر دوش بیننده بگذارد، درست عمل نکرده است. اصولاً دیالوگ‌های سنگین معنوی درخور، ردوبدل نمی‌شود تا تماشاگر را آماده سیر و سلوک در بارگاهی کند که حکمت‌های الهی در آن شناور است و شاید معنوی‌ترین فضای آشنا برای بیننده همان کلیسا است و دعاهای معمول درون آن که از آن هم آبی گرم نمی‌شود. شخصیت‌پردازی مردی که در کودکی پدر خود را کشته و اکنون به شکلی دل‌خراش دختر خاص و دلبندش را ازدست‌داده و در کشمکشی سرد میان بچه ی ناسپاس بودن و پدر مقصر بودن افسرده وار دست‌وپا می‌زند به‌درستی صورت نگرفته و حرکات و گفته‌های میان پدر و دختر در حد فیلم‌های نه‌چندان جدی کودک و نوجوان باقی می‌ماند. این باعث می‌شود تا بیننده، پدر خانواده را برای راه‌یابی به این فضای معنوی شایسته نداند و به این صحنه‌ها که البته از نظر فیزیکی کم‌اشتباه نیز نبودند به شکلی جدی خیره نشود. با توجه به آنچه گفته شد این اثر 20 میلیون دلاری آن‌قدر بی‌حس و حال بوده که حتی معتقدین مذهبی را هم تکانی نمی‌دهد تا چه رسد به کم خدایان ندانم گرا را. 

 

shack4

 

 

 

غزل از دماوند               12/09/1396                           

 

عالی بود

 یاسر از تهران               22/09/1396                           

 

خیلی نقد غیر منصفانه ای بود

 

فیلمم کن: حقایق را گفتیم یاسر جان.

آرش از آمستردام               23/09/1396                           

 

راستش با نقد شما الان من باید بگم که : والا چی بگم !!

دوست من نمیخوام بگم غیر منصفانه بود چون این فیلم بخصوص کلا" برای کسانی بهتر قابل درک و پذیرش هست که ایمان به مسبح دارن.میپذیرم که اگر من ایمان نداشتم به مسبح چیزی بهتر و مناسبتر از این نقد شما نمیتونستم بیارم، ولی خیلی عجیب این فیلم و دیالوگهاش تاثیر داشته بر خیلی از ایرانیهای مسیحی که که دیدم و حرف زدن در موردش. اصلا" قصد جسارت به آگاهی سینمایی شما نداشتم ولی این فیلم فقط و فقط برای فضای دیگریست و نه حرفه ای.

فیلمم کن: آرش جان ممنون که از زاویه ی دیگری به این فیلم و نقد نگاه کردی. اما اگر توجه کرده باشی ما به محتوای فیلم که چه چیزی را قصد دارد حکایت کند کاری نداشتیم. منظور ما این بود که این محتوا با ظاهری که به نمایش گذاشته بود همخوانی نداشت. من مسیحی نیستم اما فیلم های بسیاری را درباره او، معتقدانش و معجزات آنها دیده ام که از آن فیلم لذت برده ام و شاید تحسینش هم کرده ام نه به خاطر محتوای آن بلکه به دلیل رعایت اصول فیلم سازی مانند "آهنگ برنادت". فیلم حاضر خصوصا در بخش هایی که مرد به رویا می رود اصلا قادر نیست فضایی جدی و روحانی خلق کند تا تاثیر گذار شود حال چه کارگردان بخواهد یک مسیحی به شدت معتقد باشد یا ادای آن را دربیاورد. دیالوگ ها مهم هستند اما برای خوب و سرگرم بودن یک اثر سینمایی کافی نیستند و بایستی با سایر اجزای فیلم هماهنگ باشند. در ضمن اینکه من نتوانستم دیالوگ های پرمغز و سنگینی در این فیلم بیابم و فکر نمی کنم این به اعتقادات من بستگی داشته باشد.

هانا از تهران               28/10/1396                           

 

واقعا فیلم زیبا و پر مفهومی بود آرامش خاصی به آدم میده...انتقاد شما یکم غیر منصفانه بود

 منصور از تهران               01/11/1396                           

 

با سلام

من این فیلم رو نه یک بار بلکه دو بار دیدم. از نظر من واقعا خوب بود. پیام فیلم واقعا عالی بود. شاید از نظر خیلی ها که به دنبال فیلم هایی با مضموم اکشن و یا صحنه های خیالی هستند زیاد جالب به نظر نرسد ولی از نظر من واقعی بودن خیلی بهتر از انیمیشن هست. پیام فیلم واقعا روشن بود. از نظر من این فیلم بیشتر سعی در نمایش دادن جنبه های خوب انسانی بود تا حالت تجاری.
امیدوارم باز هم از این قبیل فیلم ها ساخته شود و کمک کند تا انسانهای بهتری شویم.

با تشکر

فیلمم کن: منصور جان ما هم از پیام شما تشکر می کنیم. اما پیام یک فیلم بخشی است که حتی ممکن است در اولویت قرار نگیرد. چراکه این امکان وجود دارد که هر کسی بنا بر مقتضیات، محتوای معنوی فیلم را به گونه ای تعبیر و برداشت نماید. اگر به پیام فیلم اهمیت بیش از حد لزوم داده شود پس خواندن کتاب کفایت خواهد کرد. فیلم هنر کار با تصویر است.

 بانو از تهران               02/11/1396                           

 

کاملا با نقدتون موافقم

فرهاد از تهران               14/11/1396 

                         

با سلام
دوستانی که نقاد حرفه ای هستند میدونن که هیچ محصولی قرار نیست رضایت همگان رو جلب کنه بلکه فقط روی بخشی از مخاطبات تاثیر میگذاره تازه اونم بستگی به مود مخاطب در ایام تماشای فیلم داره ممکنه یکی الان اینو اصلا نپسنده اما چندسال یا چند وقت بعد نظرش کاملا عوض بشه.
بهمین دلیل نمیشه خیلی روی نقدی که می نویسید و کاملا هم محترم هست اینقدر اصرار و تعصب داشته باشید. بنظر من هستند کسانی که حاضر نیستند چند دقیقه از این فیلم رو ببینند و در مقابل افرادی هم هستند که چندین بار اونو خواهند دید و به دیگران هم توصیه خواهند کرد. من خودم روانشناسم و قصد دارم با خانواده یکبار دیگه این فیلم رو ببینم و به همه دانشجویانم توصیه کردم اون رو ببینند چون معتقدم تاثیر اون روی بحث مهم قضاوت نکردن دیگران از صدها ساعت خوندن کتاب و نشستن پای سخنرانی و یا دیدن سریال های طولانی داخلی بسیار بیشتره
یاعلی...

 

فیلمم کن: فرهاد جان در مورد تغییر ذایقه آدمی به مقتضی زمان و حتی مکان با شما کاملا موافقیم هرچند که شما می دانید که آدم ها کمتر تغییر می کنند و اگر تغییری می بینید درواقع حقایقی است که در مورد آنها در طول زمان آشکار می شود. اما اگر شما به دلایل داشتن یک وابستگی شخصی مانند تخصص و یا شغل به محتوای یک فیلم سینمایی علاقه مند شده اید، دلیلی بر آن نیست که دیگران این اثر را مطابق بر استاندارد های مورد قبول در حرفه ی فیلمسازی بدانند. ما به موضوع فیلم هیچ ایرادی وارد نمی آوریم بلکه جان دادن به این سناریو از طریق تصویری را چندان درخشان نمی بینیم. محتملا شما دوست دارید که توجه دانشجویان را به موضوعات خاص روانشناسی معطوف کنید اما قرار نیست که ما اینچنین کنیم. ما به شدت به فضای روحانی و الهی ایجاد شده در فیلم اعتراض داریم و آن را مبتدی وارانه می پنداریم. کارگردان از پس بهم خوب متصل کردن بخش واقعی مانند و قسمت تخیلی داستان برنیامده است و از این رو تاثیرگذاری عمیقی را شاهد نیستیم. 

 

امیر از تهران               17/11/1396 

                         

این فیلم بسیار فیلمی پر محتوا و مفهومی و جالب بود . این فیلم برای کسانی که در عرفان سروکار دارن عالیه چون دین و مذهب و خدا و ... را توضیح داده بود
یاعلی...

 محمود از تهران               18/11/1396 

                         

در ابتدا از نقدتون تشکر میکنم و اینکه سعی کردین بر اساس دانسته ها و تجربیات خودتون در زمینه سینما و مباحث دیگه های نظیر مذهب و خانوده و...این فیلم رو مورد بررسی قرار دادین..اما دوست عزیز روی نقد شما نقد دارم و اونم اینه که به نظرم شما از نظر درک مفاهیمی چون خانواده،عشق ،خداشناسی و عرفان و سایر مفهومات انتزاعی و معنوی نباز به مطالعه و تجربه بیشتری دارین..نقد شما همانطوور که سایر دوستان اشاره کردن کمی غیر منصفانه یا خیلی غیر منصفانه هست. یکی از دلایل مهم این امر عدم توانایی شما در برقراری و درک خیلی از نکات و اشارات فیلم از طریق دیالوگها به مباحث خیلی مهم انسان شناسی و خداشناسی هست که هر کدام می توانند توسط اساتید علم و فلسفه و الهیات به طور بسیار دقیق توضیح داده شوند.با توجه به همین نکات لطیف و زیبایی که از طریق مکالمات یه انسانی که تحت آزمایش خیلی سختی قرار گرفته با خدای خودش یک حس همذات پنداری خوبی ایجاد میشه چرا که برای خیلی از ما انسان ها شرایط دردناک و سخت و تجربه های مشابه داستان فیلم پیش آمده و لذا نه تنها فیلم کسالت بار نبود بلکه تا لحظه آخر توجه بیننده را به خودش جلب میکنه .البته به قول یکی از دوستان شاید بعضی ها با توجه به شرایط و تجربیاتشون اصلا نتونند ارتباط برقرار کنند که فکر کنم شما یکی از اونها هستین یه هر حال این موارد رو احساس کردم که باید بگم.. برای شما آرزوی موفقیت میکنم..

 

فیلمم کن: ما هم متقابلا از شما تشکر می کنیم. پیام های دوستان خصوصا اگرچالشی بوده و با توضیح همراه باشه نوشته ها را خواندنی تر و مراجعه کنندگان را حساس تر می کند. همان چیزی که مطلوب ما نیز هست چرا که بهرحال خوانندگان ما حداقل نوشته ها را قابل خواندن و نظردهی دانسته اند. اما همانگونه که شما بهتر می دانید انبوهی فیلم در ژانر ها با موضوعات مختلف ساخته می شود و کسی که علاقه به نوشتن (نقد کردن) درباره ی آنها دارد نمی تواند متخصص همه ی این موضوعات بوده و یا اینکه برای سنجش فیلم ها دست به مطالعه ی عمیق درباره ی آنچه آنها مطرح می کند بزند. ما که نمی توانیم برای درک هر فیلمی کلی متخصص انسان شناسی و خداشناسی و غیره همراه خودمان به سینما ببریم و یا اینکه پس از دیدن هر فیلمی در جلسات بحث تخصصی حضور پیدا کنیم. این که یک فیلم بخواهد در مورد یک موضوع روحانی و یا خدایی صحبت کند دلیلی بر خوب بودن آن نیست درست مانند اینکه کسی یک نقاشی در مورد اینگونه مسائل بکشد اما هنر نقاشی کردنش چندان تعریفی نداشته باشد. شما متوجه منظور این نقاش به خوبی می شوید اما نمی توانید او را یک نقاش زبردست و اثرش را یک شاهکار معرفی کنید. ما فیلم ها را بنا بر تعریف یک فیلم سینمایی ارزیابی می کنیم در غیر اینصورت نیازی به دیدن فیلم نمی بود و مطالعه ی کتاب آن به مراتب تاثیرگذار تر جلوه می کرد.  

 

ماریا از شیراز               27/11/1396 

                         

به نظر من فیلم فوق العاده ای بود.حاضرم بارها ببینمش و به همه پیشنهادش کنم

 میثم از رشت               12/12/1396 

                         

پس نقد چی شد؟ من که در این متن نقدی ندیدم!!!!

بهزاد از اصفهان               17/12/1396 

                         

فیلم بسیار خوبی بود،بعضی وقتها روح و روان ما نیاز به پالایش داره و به نظرم این فیلم کمک زیادی میکنه.البته شاید به تمام سوالات ما جواب نده که قاعدتا همچین انتظاری حتی از فلسفه هم نمیتوان داشت.

مریم از تهران               20/12/1396 

                         

با سلام بنظر من این فیلم نبود الهام الهی بود و یک کار فوق العاده جذاب من بیش از شش بار دیدم و بازم حاضرم ببینم

 

فیلمم کن: مریم خانم تر خدا این کارو نکنید آنقدر فیلم های زیبای پر معنی وجود دارند که می توانید هم لذت ببرید و هم چیزی از آنها بیاموزید. این فیلم اگر چیزی در درونش بود مطمئن باشید که اسم و رسمی پیدا می کرد و یا اینکه کاندیدای یک چیزی در میان این همه جشنواره های کوچک و بزرگ سینمایی می شد. 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Purple Cyan Golden Green Yellow

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction